Bornova ilçe merkezinde 45-59 yaş gruplarında yer alan kadınların hormon replasman tedavisi ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and practice of women at the age group 45-59 in Bornova district hormone replacement therapy
  1. Tez No: 129740
  2. Yazar: DENİZ BÜYÜKBOZKIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KARABABA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Altıncı Bölüm ÖZET AMAÇLAR Bornova ilçe merkezinde 45-59 yaş grubu içerisinde yer alan kadınların HRT ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını saptamak, veri tabanı oluşumuna katkıda bulunmak, risk grubunun eğitimi, ulusal bir araştırma modeli oluşturmak, konu ile ilgili kamu ve tüzel kuruluşlar ile kitle iletişim araçlarını harekete geçirmektir. HRT ile ilgili son gelişmeler, kırsal kesimin araştırmaya dahil edilmemiş olması temel sınırlılıklardır. GEREÇ VE YÖNTEM Araştırmanın tipi: Kesitsel -analitiktir. örnek sayısı 397 olarak belirlenmiştir. Tabakalı örnekleme ve bunu takip eden sistematik örnekleme yapılmıştır. Anket formu birebir yüzyüze uygulanmıştır. Veri analizinde SPSS 10.0 programı kullanılmıştır. BULGULAR Katılımcıların % 64'ü HRT'ni duymuştur. Kadınların % 63,4'ü HRT ile ilgili olarak olumlu, % 14,6'sı olumsuz tutum içerisindedir. % 22'si ise fikir belirtmemiştir. Anket anında HRT kullananların oranı % 6,3; daha önce HRT kullananların oranı % 17,9'dur. HRT'ne başlama nedenleri, menopozal şikayetleri gidermek (% 36), sadece doktorun tavsiye etmesi (% 32), ameliyat geçirilmesi (% 20)dir.Daha önce HRT almış oları kadınlar içinde ortanca HRT kullanma süresi 6 aydır. Tedaviyi bırakmada temel nedenler; doktorun tavsiyesi (% 25), kanser korkusu (% 22,3), düzenli olarak doktora gidememe (% 17,1), tedaviye ihtiyaç duymama (% 17,1)dır. Hiç HRT almama nedenleri temel olarak, doktora gitmekte zorlanma (% 35,8), ihtiyacı olmadığını düşünme (% 26,4), doktorunun tavsiye etmemesi (%15,1)dir. Postmenopozal dönemde bulunan kadınların % 41,5'i, bu dönemde, hiç kadın- doğum uzmanına gitmemiştir. HRTni duyma ile ilgili belirleyici özellikler, KiKare testi ve lojistik regresyon modeliyle, HRTni alma, doktora başvurma, HRT danışmanlığı alma ile ilgili belirleyiciler Kikare testiyle belirlenmiştir. SONUÇ Bornova'da, 45-59 yaş grubu içerisinde yer alan kadınlarda HRT farkındalığı yaklaşık üçte iki oranında gözlenmekte, bu grubun da yaklaşık üçte ikisi HRT'ne karşı olumlu tutum göstermektedir. HRT deneyimi olanlar ise tüm grubun yaklaşık dörtte birini oluşturmaktadır. HRT ile ilgili düşük kullanım oranı ve tedaviye uyum göstermeme yeni yaklaşımlar içerisinde arzu edilmeyen durumlar değildir.
Özet (Çeviri)
100 ABSTRACT OBJECTIVES Determining the knowledge, attitude and practice of women aged between 45-59 in terms of hormone replacement therapy in Bornova district, contributing to the formation of a data base, education of the risk group, constituting a national research model, activating the relevant public and non-governmental organizations and the mass media are the objectives. MATERIALS and METHODS Type of the research: Cross-sectional, analytic The number of samples are 397. Stratified sampling and following this systematic sampling is performed. The questionnaire is applied as one to one, face to face. Data analysis is performed using SPSS 10.0 version. RESULTS 64% of the attendants heard about HRT. 63,4% of women were positive, 14,6% were negative about HRT. 22% of women had no opinion. Rate of women using HRT currently at the survey period were 6,3%, past users are 17,9%. The reasons of starting are found as treating menopausal complaints (36%), only that the doctor recommended it (32%), having undergone surgery (20%). The median period for HRT use is 6 months among past HRT users. Main reasons for discontinuing the therapy is doctor's recommendation (25%), fear of cancer (22,3%), not being able to visit the doctor regularly (17,1%), no need for the therapy (17,1%).101 The reasons for never using HRT are finding it hard to visit a doctor (35,8%), no need for the therapy (26,4%), doctor's recommendation (15,1%). 41,5% of postmenopausal women have never visited a gynecologist-obstetrician in this particular period. Predictors of having heard about HRT have been analyzed using Ki-square test and logistic regression model, being or having been treated by HRT, consulting a physician, having been counseled about HRT have been analyzed using Ki-square test. CONCLUSION Aabout two third of women between ages 45-59 living in Bornova HRT awareness is aware of HRT; two third of these women has positive attitude towards HRT. Women who have or had experience with HRT is one fourth of the whole group. Low rate of HRT use and non-compliance are no longer undesirable in new approaches to HRT.