istanbul hastanelerinde acil hizmetlerin durumu ve ülkemizde yeniden örgürlenme için öneriler
The state of emergency medical services at the hosbitals in İstanbul and comments on reorganization in Turkey
- Tez No: 129755
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYHAN YÜCEOKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI.OZET istanbul ilindeki özel, Sağlık Bakanlığı ve SSK'ya bağlı hastanelerin acil servislerinin genel mimari plan, tıbbi teknolojik donanım, insan gücü ve fiziksel organizasyon açısından incelendiği bu kesitsel çalışmanın amacı, gelişmiş ülkelerdeki standartlara uygun olan veya olmayan hususları belirleyerek iyileştirme önerileri sunmaktır. 1 Mart 2002 / 30 Nisan 2002 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan Sağlık Bakanlığı'na ve SSK'ya bağlı hastaneler ile özel hastanelerden görüşmeyi kabul eden 99'unda (%51.6) gerçekleştirilmiştir. Her hastanede acil serviste yönetici vasfıyla çalışan doktor ya da hemşirelerden herhangi birisiyle görüşülmüş, bu görüşmelerde anket formları bizzat araştırıcı tarafından doldurulmuştur. ABD, Kanada ve Avustralya kaynaklarında belirtilmiş olan acil servis standartlarına incelenen hastanelerin ne ölçüde uyduğunu belirlemek yöntemiyle çalışma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI.SUMMARY The aim of this cross-sectional study is to determine the level of hospital emergency units in Istanbul about meeting the standards of developed countries about hospital emergency units in the frame of general architectural planning, medical and technologic equipment, human resources and physical infrastructure and to produce some suggestions. The field study has been carried out between 1 March- 30 April 2002 in 99 (51,6%) hospitals accepted to participate in the research belonging to Ministry of Health (MOH), SSK and private sector. A health professional who works as the manager in the emergency unit of the hospital has been interviewed by the researcher. American, Canadian and Australian standards have been taken as the base and the items were filled as present or absent. Infrastructure standards are met as 65% in MOH hospitals and 78% in private sector hospitals. The observed difference in physical infrastructure scores has been, found statistically significant (p< 0.05).