Dental porselenlerde tekrarlanan fırınlama işleminin boyutsal stabilite üzerine etkisinin dijital fotogrametri yöntemi ile incelenmesi
The investigation of the effects of the repeated firing procedure in the dental porcelain on the dimensional stability using the digital photogrammetry
  1. Tez No: 129831
  2. Yazar: SERHAN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN ESKİTAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
6- ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2003 Dt. Serhan Akman Dental Porselenlerde Tekrarlanan Fırınlama İşleminin Boyutsal Stabilite Üzerine Etkisinin Dijital Fotogrametri Yöntemi İle İncelenmesi Bu çalışmada deformasyonlann mikron seviyesinde 3 boyutlu olarak ölçülebildiği dijital fotogrametrik yöntem kullanılarak dental porselenlerde tekrarlanan fırınlamaların boyutsal stabilite üzerine etkisi araştırılmıştır. 20 adet metal destekli, 20 adet metal desteksiz örnek hazırlanmıştır. Örnekler üzerinde okluzalde 4, aksiyalde 4 nokta referans noktası olarak belirlendi. İki ayrı porselen sisteminde belirlenen noktalar arasında tekrarlanan fırınlamaları takiben alan, çevre ve vektörel uzunluk ölçümleri yapıldı. Görüntüler Nikon Coolpix 950 dijital kamera ile elde edildi. Pictran D ve Pictran B programlan kullanılarak örnekler üzerinde oluşturduğumuz noktalarının koordinattan tespit edildi. Elde edilen veriler NedCad programına aktarılarak analizler gerçekleştirildi. Bulgular istatistiksel ve görsel olarak değerlendirildi. Sonuçlar: 1- Tekrarlanan fırınlama işleminin boyutsal stabilite üzerine etkisi vardır. 2- Tekrarlanan fırınlama işleminde aksiyal yüzler boyutsal stabilite açısından okluzal yüze oranla daha fazla etkilenmektedir. 1083- İstatistiksel olarak iki porselen sistemi arasında bir fark çıkmamasına karşın görsel olarak benzer davranışlarda farklı seviyeler net olarak gözlemlenmiştir. 4- 2. fırınlamada hem okluzal hem de aksiyal yüzeyde metal destekli porselen örnekler metal desteksiz porselen örneklere oranla görsel olarak daha az etkilenmektedir. 5- 3. fırınlamada okluzal yüzde metal destekli porselen örnekler, aksiyal yüzde ise metal desteksiz porselen örnekler görsel olarak daha az etkilenmektedir. 6- Fırın içerisinde porselen örneklerin pozisyonu ısı ve basınç altında akışkanlık kazanan materyal için yüzey stabilitesi açısından önem taşır. 7- Tekrarlanan fırınlamalarda porselenin fiziksel ve kimyasal yapılarındaki değişim sonucu termal expansiyonda cam geçiş ısısına kadar bilinen lineer artış şekli değişmektedir. 8- Tekrarlanan fırınlama pöröziteyi arttırıp, estetik faktörleri olumsuz yönde etkilemektedir. 109
Özet (Çeviri)
7-SUMMARY The Investigation Of The Effects Of The Repeated Firing Procedure In The Dental Porcelain On The Dimensional Stability Using The Digital Photogrammetry. In this study, the effects of the repeated firing procedure in the dental porcelain on the dimensional stability have been investigated using the digital photogrammetry which can measure the deformations in the three-dimension at micron level. Twenty metal-supported and twenty metal free specimens were prepared. Four reference point on the occlusal and four reference points on the axial were determined. Following the repeated- firing between the determined points in two different porcelain systems, the area, the circumference and the vektoral lengths were measured. The images were obtained with Nikon Coolpix 950 digital camera. The coordinates of the determined points on the specimens were determined using Pictran D and Pictran B programs. The data were analyzed after they were transferred into Nedcad program. The findings were evaluated statistically and visually Results: 1- The repeated-firing procedure has an effect on the dimensional stability 2- Axial sides are affected greater than the occlusal sides during the repeated-firing procedure in terms of dimensional stability 3- While there was no difference between the two porcelain systems statistically, different levels were observed clearly in the similar behaviors 4- In the second firing, both the occlusal and axial sides of the metal-supported porcelain specimens were affected less than the metal-free specimens visually 5- In the third firing, visually the occlusal sides of the metal-supported specimens and the axial sides of the metal-free specimens visually 6- The position of the porcelain specimens in the oven is vital for the surface stability as the material gets fluid under the heat and pressure 1107- As the results of physical and chemical changes of porcelain in the repeated-firing, the linear increase shape, which is known upto the glass-transfusion heat in thermal expansion, can vary. 8- The repeated-firing increases the porosits and affects the aesthetic factors negatively. Ill