Vitapan classical ve vitapan 3d-master renk anahtarları kullanılarak renk seçimi yapılmış metal destekli seramik kronların , doğal dişe göre renk uyumlarının araştırılması
The investigation of the shade harmony between natural teeth and porcelain fused-to-metal crowns shades which are selected by vitapan classical and vitapan 3d-master shade guides
  1. Tez No: 129830
  2. Yazar: AKIN ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
122 ÖZET Günümüz restoratif dişhekimliğinin temel amaçlardan biri, kaybedilen doğal diş estetiğinin en iyi şekilde hastaya yeniden kazandırılmasıdır. Bu amaçla; piyasaya yeni sürülen“Vitapan 3D-Master”ticari marka fabrikasyon renk anahtarlarının, aynı firmanın konvansiyonel“Vitapan Classical”renk anahtarına göre renk eşlemede üstünlüğünün olup olmadığı ve bu renk anahtarları kullanılarak renk seçimi yapılmış kronların, doğal dişe göre renk uyumları (gözlem grubu ve spektrofotometre değerlendirmeleri ile) araştırılmıştır.“Vitapan Classical”ve“Vitapan 3D-Master”fabrikasyon renk anahtarları ile doğal dişe uygun renk seçimi yapılarak hastalara metal destekli tek seramik kronlar yapılmıştır. Yapılmış kronların,“Vitapan Classical”ve“Vitapan 3D Master”fabrikasyon renk anahtarları ile bu renk anahtarlarına ait porselen setinden elde edilmiş metal alt yapılı özel renk anahtarlarının renk parametreleri belirlenmesinde ve bunların birbirleriyle karşılaştırılmasında Gratec-Macbeth 3100 model bir spektrofotometre kullanılmıştır. Daha sonra bu veriler, gözlem grubunun tek kronlar için yaptığı renk uyum değerlendirme sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yapılan istatistik analizler sonucunda, gözlemcilerin puan ortalaması, AE < 3 olan örnekler için yüksek olduğu ve gözlemci ortalamalarının“Vitapan Classical”renk anahtarı ile rengi seçilmiş kronlarda daha yüksek olduğu görülmüştür. Spectrofotometre karşılaştırmasından elde edilen AE (renk farkı) değerlerinin, gözlem grubu değerlendirmeleri ile negatif yönde bir doğrusal ilişki gösterdiği gözlenmiştir. Başka bir deyişle AE değeri küçüldükçe, gözlem grubunun kronlara verdiği puanlar yükselmiştir. Ayrıca gözlem grubunda yer alan gözlemciler arasında da pozitif yönde bir korelasyon bulunması kişiye özgü değerlendirme sonuçlarının da birbirini desteklediğini göstermiştir.123 Fabrikasyon renk anahtarları ile kendisine ait porselen seti kullanılarak hazırlanmış metal alt yapılı özel renk anahtarları arasında AE < 3 için % 26,9 oranında bir benzerlik görülmüştür. Yine aynı AE < 3 ön koşulu altında, renk seçiminde kullanılan fabrikasyon renk anahtarları ile hastalara yapılan tek kronlar (klinik uygulama için yapılmış tek kron restorasyonlar) arasında % 36,1 oranında bir uyum olduğu spektrofotometre karşılaştırmaları ile bulunmuştur Seramik restorasyonların yapım aşamasında kullanılan her iki porselen setinden elde edilmiş metal alt yapılı her iki özel renk anahtarının, klinik uygulama sırasında yapılmış tek kronlar ile spektrofotometre karşılaştırmaları, %73,5'lik bir başarı oranını göstermiştir. Ayrıca hastalara yapılan metal destekli seramik kronların aydınlık değerlerinin ve renk parametrelerinin (a, b) genel olarak özel renk anahtarının aydınlık değerine ve renk parametrelerine daha yakın olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar bize; renk anahtarlarının metal alt yapılı olarak üretilmesinin ya da porselen setine uygun özel renk anahtarlarının hazırlanmasının, renk eşlemede kolaylık sağlayacağını dolayısıyla restorasyonlarda sağlanacak estetik başarıyı daha da yükselteceğini göstermiştir. Bu araştırmaya göre;“Vitapan Classical”ve“Vitapan 3D-Master”fabrikasyon renk anahtarı arasında, gözlem grubu ve spektrofotometre değerlendirmelerinin birbirleriyle karşılaştırılması sonucunda renk eşleme yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
124 SUMMARY One of the main goals of the contemporary restorative dentistry is to return the lost natural tooth esthetics to the patient as much as possible. For this purpose, the superiority of“Vitapan 3D-Master”trademark prefabricated shade guide which is new on the market to the conventional“Vitapan Classical”shade guide and the shade match of the crowns of which shade selection were made with these guides compared to the natural teeth were investigated (with observation group and spectrophotometry determinations). After shade selection with“Vitapan Classical”and“Vitapan 3D- Master”prefabricated shade guides, single unit porcelain f used-to-metal crowns were applied to the patients. In the assessment and comparison of the shade parameters of the crowns applied to the patients,“Vitapan Classical”and“Vitapan 3D-Master”prefabricated shade guides and metal substructured individual shade guides that were fabricated from the related porcelain system, Gratec-Macbeth 3100 Spectrophotometry device was utilized. Then, this data was compared with the shade match evaluation results of the observation group for the single crowns. According to the result of the statistical analysis, mean value of the observation group were higher for the samples of AE < 3. Mean values of the observation group were higher for the crowns of which shade selection was made with“Vitapan Classical”shade guide. AE values obtained from the spectrophotometry comparison were in negative linear correlation with the values of observation group. That means the lower AE values, the higher mean values of the observation group.125 The positive correlation among the observers in the observation group shows that the individual equation values of the observers support each other. % 26,9 of consistency was obtained for AE between prefabricated shade guides and the individual metal substructured shade guides made from the related porcelain system. For AE % 36,1 of consistency was found between the prefabricated shade guides and single unit crowns applied the patients (single unit ceramo-metal crowns fabricated for the clinical application) with the utilization of the spectrophotometry. When the spectrophotometry evaluations of the clinically applied single-unit crowns with the two individual metal substructured shade guides fabricated from two related porcelain systems were compared %73,5 of success rate was found. In addition, brightness values and shade parameters (a, b) of porcelain fused-to-metal crowns applied to the patients were found to be closer to the brightness values and shade parameters of the individual shade guide. These results show us that fabrication of shade guides with metal substructure or fabricating individual shade guides of related porcelain systems facilitate shade match and as a consequence increase the esthetic success in restorations. According to the results of the study, by comparing the evaluations of the observation group and data obtained from spectrophotometry the difference regarding shade match between“Vitapan Classical”and“Vitapan 3D-Master”prefabrication shade guides was not statistically significant. -Îİ5-