Akrilik kaide materyaline farklı fiberlerin ilavesi sonucu oluşan mekanik özelliklerin araştırılması ve yapının SEM'de değerlendirmesi
Mechanical properties and SEM evaluation of acrylic denture base material reinforced by different fibers
- Tez No: 129861
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA KESERCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
72 ÖZET Günümüzde protez kaide materyali olarak yaygın bir şekilde kullanılan, Polimetilmetakrilat, mekanik direnç düşüklüğü göstermesi nedeni ile güçlendirilmeye çalışılan bir malzemedir. Çarpmaya ve bükülmeye karşı dayanım azlığı, yorgunluğuna bağlı olarak ortaya çıkan kırıklar, bu malzemenin kullanımını sırasında ortaya çıkan bazı sorunlardır. Kullanılan akrilin yapısal özelliklerinden ileri gelen bu durum araştırmacı ve üreticileri yeni arayışlara yönlendirmiştir, örneğin; Materyalin kimyasal yapısı çapraz bağlı ajanlarla yeniden şekillendirilerek daha dirençli bir akril türünün elde edilmesine çalışılmıştır. Aynı amaçla akril hamuruna polimerizasyondan önce metal güçlendiricilerin yerleştirilmesi de önerilmektedir. Son yıllarda ise estetik ve hafif olmaları nedeni ile dikkatler fiberler üzerine çevrilmiş ve salt dental amaçlı fiber üretimine bile geçilmiştir. Ancak fiberlerin ve özellikle dental amaçlı üretilmiş fiberlerin akrilik protezlerin güçlendirilmesinde ne oranda etkin rol oynadıkları konusunda değişik görüşlerin ortaya çıkması kullanıcıları tereddüde düşürmektedir. Bu konuya açıklık getirmek için yapılan araştırmada fiberler, belirli bir yöntem standardizasyonu sağlandıktan sonra uygulanılan mekanik testler ve SEM incelemeleri sonucunda elde edilen bulguların ışığında çok yönlü olarak ele alınmıştır. Uygulanan testlerle dental fiberlerin kullanımı sonucunda yatay dayanım, elastiklik modülü, çekme dayanımı ve çarpma dayanımı gibi akrilin mekanik özelliklerini belirleyen değerlerde ne gibi farklılıkların ortaya çıktığı gözlenmiştir. Araştırmanın, ikinci bölümünde ise akril-fiber arasında oluşan bağlantının SEM deki görüntüsü incelenerek bu bağlantının arttırılması için önerilen yüzey kaplama işlemlerinin etkileri araştırılmıştır. Bu araştırmaya göre fiber kullanımı akrilin mekanik özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir. Fiberlerin yüzey kaplama işlemi görmesi ise73 sağlanılan mekanik özellikler açısından ek avantaj sağlamaktadır. Dental amaçlı olarak üretilmiş fiberler arasında yapılan karşılaştırmada yüzey kaplama işlemi görmüş Cam fiberlerin en üst düzeyde güçlendirici etkisi olduğu görülmüştür. Polietilen fiberler ise akrile daha zayıf bir bağlanma göstermiş ve yeterli direnç sağlanamamıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların ilgili literatür ile birlikte değerlendirilmesi sonucunda fiberlerin hareketli ve sabit protetik uygulamalarda güçlendirici olarak kullanılabileceği görülmüştür.. Yine aynı bulgulara dayanarak varılan sonuca göre; çeşitli üretici firmalar tarafından kullanıma sunulan fiber türleri içinde dental amaçlı olarak imal edilmiş olan cam fiberlerin tercihi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY Polymethylmetacrylate materials are being widely used as denture bases, but because of their low mechanical strength, they need to be reinforced. Lower flexural strength and less resistance to impact, fractures due to material fatigue are some disadvantages of acrylic materials. Such structural problems prompted researchers and manufacturers to develop new methods. For example, a new type of high strenght acrylic resin material is being developed through remodeling of the material by cross linking agents. Metal reinforcement of the acrylic resin prior to polymerization is also proposed for the same purpose. Recently, lighter and esthetic fibers have become popular and fibers solely for dental use are being produced. However, to what extent the fibers and especially dental fibers are effective in reinforcement of acrylic dentures is still unclear. In our study about fibers, this problem was widely investigated through standardization of a certain method and results obtained from mechanical tests and SEM analysis. The results of our studies revealed the differences in mechanical properties of the acrylic resins including the transverse strength, modulus of elasticity, tensile and impact strengths after the application of tests on dental fibers. In the second part of the study, SEM results of the acrylic-fiber interface were investigated and the efficacy of proposed surface coating procedures to improve the resin-fiber bond was questioned. Our results revealed that, the fiber reinforcement of acrylic resins highly improved the mechanical properties of the acrylic material. The role of fibers in surface coating procedures provides additional advantages over mechanical properties. The surface coated glass fibers were found to have the highest reinforcement effect when compared with the fibers produced for dental75 use. Polyethylene fibers had a lower bonding to acrylic lacking adequate resistance. When the results of our study were evaluated with the current literature, it was concluded that the fibers could be used for the reinforcement of both removable and fixed prostheses. Our results also revealed that unidirectional type of dental fibers should be chosen for removable denture reinforcement or repair.