Plazma püskürtme ile hidroksilapatit- zitkonya kompozit kaplanmış titanyum implantlar
Titanium implants coated with plasma sprayed hydroxyapatite-zirconia composite
  1. Tez No: 129877
  2. Yazar: OMİD ANZABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
8. ÖZET HA kaplamalar biyolojik uyum açısından yeterli oluşlarına karşın, zayıf germe dayanımlarına sahiptir. Bu nedenle çalışmamızda, HA kaplamalarda yaşanan 'ayrılma' olayının iyileştirilmesini amaçladık. Biyolojik uyum açısından üstün özelliklere sahip saf titanyum metali üzerine; titanya ara kaplamalı ve kaplamasız iki grubu karşılaştırmalı olarak çalıştık. Her iki grubun üzerine %5, %10, ve %15 bileşiminde itriya ile stabilizeli zirkonya/HA kompoziti plazma püskürtme yöntemi ile uyguladık. Ara kaplama yapılmadan hazırlanan örneklerde %15 zirkonya/HA kompozitinde çekme geriliminde ortalama 17.07±2.16 MPa; saf HA kaplamaya göre ortalama 13.77Ü.81 MPa ile daha iyi germe dayanımı sağladığını bulduk. Ara kaplamalı ile yapılan, saf HA grubunda, çekme gerilimin verilerinde ortalama 15.96±0.79 MPa değerini bulduk. Titanya ara kaplamalı örneklerde, %10 zirkonya/HA kompozitinde çekme gerilimin verilerinde en yüksek ortalama 20.9Ü2.91 MPa değere ulaştık. Çalışmamızda kristal değişiminin; %10 zirkonya/HA da oluştuğunu X-ışınları analiz yöntemi ile kanıtladık. Değişimde ara kaplama olarak püskürtülen titanyanın da fonksiyonel olduğu kanısına vardık. Titanya ara kaplamanın, germe dayanımını bütün gruplarda artırdığını ve çalıştığımız gruplar arasında %10 zirkonya/HA kompozitinin en iyi kompozisyonda ve germe dayanım değerinde olduğunu bulduk. 236
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY HA coatings on pure titanium have good biocompatibility but their tensile strength is weak. This study aimed to improve this 'flaking' of the HA coatings. We studied two groups comparatively on commercially pure titanium; intermediate coated and the non-intermediate coated. We applied zirconia stabilized HA composite gradually (%5, %10, %15) on each group by plasma spray technique. Among the samples without bond coating, the %15 zirconia (stabilized with %8 yttria)/HA composite ensured a better pull out strength when compared to pure HA coating. Among the samples with titania bond coating, %10 zirconia (stabilized with %8 yttria)/HA composite ensured the best pull out strength. We proved by X- ray analyses that the crystal change occurs at %10 zirconia/HA. We reach a decision that titania can play a role in this alteration. We found that titania bond coating increases the tensile strength significantly. We also found that the best composition among all the groups we studied is %10 zirconia/HA composite. 237