Behçet Hastalığında oral ülserasyonlara eşlik eden bazı tükürük ve serum bileşenlerinin incelenmesi
Screening of some salivary and serum components associated with oral ulceration in behcet's disease
- Tez No: 129893
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ATAMER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oral Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
l.OZET Behçet hastalığı (BH) etiyolojisi bilinmeyen, multisistemik bir hastalıktır. Genellikle oral ve genital ülserizasyon ile ilişkili retinal vaskülit, tromboz ve anterior veya posterior üveit ile karakterizedir. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda hastalığın etiyolojisi aydınlatılamamasına rağmen, Behçet hastalarının perireral kan örneklerinde Polİmorf nüveli (PMN) lökositlerde kemotaksiz ve fagositoz gibi çeşitli fonksiyonlar ve süperoksit radikal anyon Of üretiminde artış gözlenmiştir. Oksidatif stresdeki bu artışın Behçet hastalığa patogenezinde rol oynadığı öne sürülmektedir. Bununla beraber bu bireylerde oral ülserasyonların gözlenmesi, oksidatif stresle ilişkilendirilebilir. Çalışmamızda bir grup Behçet hastasında oral ülserasyonlara eşlik eden bazı tükürük ve serum bileşenlerinin İncelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla Ekim 2002- Nisan 2003 tarihleri arasında İ.Ü. Tıp Fak. Dermatoloji A.B.D. Behçet Kliniği'ne başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 2ö'si kadın, 18 erkek 38 hasta bireyde ve 13'ü kadın, 11 'i erkek 24 gönüllü sağlıklı bireylerde tükürük akış hızı (T AH), tükürük tamponlama kapasitesi (TTK) incelenmiştir. Bununla beraber tükürük sialik asit (TSA), serum sialik asit (SSA) ve serum malondialdehit (SMDA) düzeyleri tiobarbitürik asit testi yöntemiyle tespit edilmiştir. Ayrıca Periodontal İndeks (Periodontal cep derinliği, gingival indeks, plak indeksi) tayini yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar yaş, cinsiyet, hastalık süresi göz önüne alınarak kontrol grubu ile karşılaştırılmış ve MANOVA (Multiple varyans analizi) istatistik analizi ile değerlendirilmiştir.Yapılan bu çalışmada hasta grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında TAH, TTK, TSA düzeylerinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Screening of some salivary and serum components associated with oral ulceration in Behcet's Disease (ED). Behcet's disease (BD) is a multisystemic disorder with an unclear etiology. It is characterized by thrombosis associated with oral and genital ulcerations. Although the etiology of the BD has not been established the studies, which have been done in BD show that there is an increase in production of superoxide radical anion (Ö2~) and variation in the functions of PMN such as kemotaxis and fagocytosis. It is suggested that an increase in oxidative stres has a role in BD's pathogenesis. However observation of oral ulcerations in these subjects can be associated with oxidative stres. Therefore this study aims to investigate possible salivary and serum markers associated with oral ulcerations in BD. Blood and salivary specimens were obtained from BD patients and voluntary healthy subjectswho were admitted to Behçet clinics at the Dermatology department of the Î.Ü. School of Medicine. Study groups consists of 38 BD patients 20 women and 18 men and 13 women and 11 men 24 voluntary healthy subjects. In all subjects, salivary flow rate (TAH) and salivary buffering capacity (TTK) were measured by using standart techniques. And besides salivary sialic acid (TSA) levels, serum sialic acid (SSA) levels and serum malondialdehyde (SMDA) levels were also determined by using tMobarbitürik acid methodology. At the same tame periodontal indences (PI) was measured. The results were statistically analyze by using MANOVA (Multiple variance analysis) interms of age, sex and duriation of the illness. No significant difference wasfound between patients and control groups in TAH, TTK and TSA levels. But SMDA and SSÂ levels were significantly increased in the patients group (pO.OGOl). As for as PI concerned, oral ulcerative lesions are the main problems in the maintenance of oral health in such patients, oral care should be required to prevent or diminish oral problems in conclusion although the etiology of BD stil remains unclear, the data obtained from this study shows that the levels of some markers were increased such as SSA and SMDA, But there is no significant changes in data associated with oral maintenance and care. For this reason some Anther studies are required for oral maintenance and care in BD patients. Under those cicumtances measurement of SSA level can be used as a diagnostic procedure in BD.