Organik olarak modifiye edilmiş seramiklerin (ormocerR) yüzey özelliklerinin incelenmesi
Surface characteristics of organically modified ceramics
  1. Tez No: 129894
  2. Yazar: İBRAHİM MERT TOPÇUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konservatif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
68 ÖZET Çalışmamızda deney materyali olarak Ormocer® esaslı iki restoratif malzeme (Definite ve Admira) ve kontrol grubu olarak bir hibrit kompozitin (Filtek Z25Q) aşınma, yüzey sertliği, yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi özellikleri karşılaştırmalı olarak in vitro incelenmiştir. Aşınma testi için akrilik kalıplarda 10x2mm boyutlarında hazırlanan örneklere ikili aşınma testi uygulanmıştır. Yine akrilik bloklar içinde aynı boyutlarda hazırlanan örneklerin polimerizasyonu takiben, bir gün, bir hafta, bir ay, üç ay ve altı ay süreleri sonunda yüzey sertlik ölçümleri Vickers sertlik testi ile yapılmıştır. Aynı şekilde ve boyutta hazırlanan örneklerin bir grubu Mylar bant altında sertleştirilerek; diğer grubu ise Sof-Lex disklerle cilalanarak oluşturulan yüzeylerin pürüzlülüğü bir profilometre cihazıyla değerlendirilmiştir. Renk stabilitesi için ise 10x2mm boyutlardaki kalıplarda hazırlanan örneklere termal yaşlandırma uygulandıktan sonra oluşan renk değişimi bir kolormetre yardımı ile incelenmiştir. İkili aşınma testi sonunda iki deney materyali ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Yüzey sertliği açısından iki deney materyalinin (Admira, Definite) birinci gün ve birinci hafta sonunda yüzey sertlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü açısından ise Mylar bant altında sertleştirilen deney materyalleri ve kontrol grubu arasında istatistiksel bir fark belirlenmemiştir. Yine Sof-Lex diskler ile cilalanmış her üç malzemenin yüzey pürüzlülükleri arasında da anlamlı bir fark izlenmemiştir. Ancak deney materyalleri ve kontrol materyalinin Mylar bant ve Sof-Lex disk uygulamaları sonrasında sergiledikleri yüzey pürüzlülük değerleri arasında ise istatistiksel düzeyde anlamlı bir farklılık görülmüştür. Renk stabilitesi açısından ise termal yaşlandırma işlemini takiben her üç materyalin renk değişimleri istatistiksel olarak anlamlı derecede farklıdır.69 Sonuç olarak test materyali olarak kullanılan Ormocer® esaslı restoratif materyallerin aşınma, yüzey sertliği, yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi açısından kontrol grubu materyali olan hibrit kompozit reçine ile kıyaslanabilir ancak hibrit kompozitten üstün olmayan özellikler sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY M this study two Ormocer® based test materials and one hybrid composite control group material was compared in terms of abrasion resistance, surface hardness, surface roughness and color resistance. To prepare models for the abrasion test, samples of 10x2mm were placed in acrylic bases that were prepared seperately. Same prodecure was followed for the surface hardness samples and surface hardness values for each material was evaluated as base line, after on day, one week, one month, three months and six months following the polymerization. Surface roughness was evaluated on samples prepared in the same manner and test samples were divided into two groups: The first group was prepared under Mylar strips and the second group was finished with Sof-Lex discs. For the color stability tests, a brass split mould was used to prepare samples and after aging the samples in a thermal aging samples; the color difference was evaluated using a colormeter. For the abrasion test, no significant was found among the test and control materials. In the surface hardness tests, there was a statistically significant difference between the two test materials at one day and one week intervals. While examining the surface roughness of the materials; no significant difference was noticed between groups polymerized under Mylar strips and surfaces finished with Sof-Lex discs among the groups. But a statistically significant difference was noticed between the two prodecures for every material's surface roughness. And as for the color stability, following the thermal aging prodecure, mere was a statistically significant color change for all the materials evaluated. Over all, it can be said that the organically modified ceramics show a compareable but not superior performance to a hybrid composite in terms of abrasion resistance, surface hardness, surface roughness and color stability.