Behçet sendromunda monosodyum ürat kristallerine karşı nötrofil ve monositlerde oluşan oksidatif burst yanıtı
Oxidative burst reaction to monosodium urate crystals in patients with Behçet's syndrome
- Tez No: 129938
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Amaç: Behçet sendromunun tanısında monosodyum ürat (MSU) kristali kullanılarak yapılan deri testinin oldukça özgül bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, MSU kristallerinin in-vltro olarak nötrofil ve monositlerde oksidatif burst yanıtı oluşturup oluşturmadıkları araştırıldı. Hastalar ve metod: Bu çalışmaya 30 Behçet sendromlu, 20 sağlıklı kontrol, pozitif kontrol olarak 19 ailevi Akdeniz ateşli hasta (AAA) ve 14 romatoid artritli (RA) toplam 82 hasta alındı. Behçet sendromlu hastaların tümü ilaçsız takip edilen hastalardı. AAA'li hastaların tümü kolşisin tedavisi altındaydı, RA'li hastaların hepsi ise en az bir uzun etkili ilaç almaktaydı. Heparinize edilmiş periferik kandan izole edilen beyaz kan hücreleri 100ng/ml forbol miristat asetat (FMA) ve 25ng/ml, 75\ıgfm\, 125jj.g/ml, 250^ıg/ml, 500|ag/ml olmak üzere 5 değişik dozda monosodyum ürat kirstali (MSU) ile inkube edildi. Nötrofil ve monositlerdeki oksidatif burst yanıtı akım sitometri ile incelendi, istatistiksel olarak Kruskal-Wallis ve Pearson testleri kullanıldı. Bulgular: Nötrofil burst yanıtında Behçet grubunda ve diğer hasta gruplarında sağlıklı kontrollere göre MSU ile 75ng/ml, 125[j,g/ml, 250ng/ml ve 500fj.g/ml konsantrasyonlarında anlamlı artış saptandı (sırasıyla p < 0.01, 0.01, 0.004, 0.01).
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Oxidative burst response to monosodium urate crystals in patients with Behcet's syndrome. Objective: An erythematous response to the intradermal injection of monosodium urate crystals (MSU) has been shown in Behcet's syndrome. To further analyse the in-vitro pathogensis of this response the effect of MSU on oxidative burst in neutrophils and monocytes were investigated. Patients and Methods: 30 patients with Behcet's syndrome (BS), 20 healthy controls, 14 patients with rheumatoid arthritis (RA), 19 patients with familial Mediterranean fever (FMF) were included. All patients with BS had mild disease and were being followed up without any medication. All patients with FMF were on colchicine 1.5gr/day and all patients with RA were on at least one disease modifying drug. White blood cells obtained from heparinized peripheral blood samples were incubated with 100ng/ml phorbol myristate acetate (PMA) and at five different dosages of MSU: 25|j,g/ml, 75ja.g/ml, 125ng/ml, 250jj,g/ml, 500(xg/ml. Oxidative burst reaction was evaluated in neutropils and monocytes by flow cytometry. Results: In patients with BS as well as in other patient groups, oxidative burst in neutrophils was increased in comparison to the healthy controls at 75ng/ml, 125ng/ml, 250ng/ml, 500pig/ml MSU dosages (p < 0.01, 0.01, 0.004, 0.01 respectively). There was an increase in monocytic burst reaction in all patient groups compared with healthy controls at 25|j,g/ml, 75ng/ml, 125ng/ml, 250ng/ml and 500ng/ml dosages of MSU (p < 0.04, 0.001, 0.00, 0.01, 0.03 respectively). In patients with RA, basal monocyte activity was increased in comparison to other patient groups and healthy controls (p < 0.004). Stimulation with 100ng/ml FMA resulted in a lower burst reaction in neutropils in patients with RA than the other patient and healthy controls (p < 0.001). There was no correlation between oxidative burst results and the intra-dermal response to MSU crystals. Conclusion: Oxidative burst reaction with MSU can be provoked in BS but it is not spesific for the syndrome. 24