Tip II diabetes mellituslu hastalarda nateglinid kullanımının koagülasyon parametreleri üzerine olan etkisi
The effect of nateglinide on coagulation parameters in patients with type II diabetes mellitus
- Tez No: 129948
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE TOPCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ill ÖZET Tip 2 diabetik hastalarda Nateglinid tedavisinin hiperkoagülabilite üzerine olan etkisini araştırmak üzere prospektif, randomize kontrollü olarak çalışma planlandı. Çalışmaya ortalama yaşı 50.85 ± 7,66 yıl olan, 20 yeni tanı konulmuş Tip 2 diabetik hasta (6 kadın, 14 erkek) ile ortalama yaşı 52 ± 8,4 yıl olan yaş eşleştirilmiş 15 sağlıklı kontrol grubu (9 kadın, 6 erkek) dahil edildi. Kontrol vakaları ile hastalarda Nateglinid 'le tedavi öncesi ve 3 aylık tedavi sonrası serum lipidleri, Antitrombin III, protein C ve protein S, Fibrinojen ve Faktör 7 seviyeleri çalışıldı. Tip 2 diabetik hastalarla sağlıklı kontrol grubu arasında Faktör 7, protein C, protein S seviyeleri açısından fark görülmedi. AT III seviyesi kontrol grubuyla kıyaslandığında hasta grubunda özellikle azalmış bulurken, fıbrinojeni artmış olarak bulduk. Tip 2 diabetik hastaların tedavi öncesi ve sonrası protein C, protein S, fibrinojen ve Faktör 7 değerlerinde anlamlı bir farklılık bulunmazken, Antitrombin III düzeylerinde istatiksel açıdan anlamlı bir yükselme tesbit edildi. Tedavi ile fibrinojen düzeylerinde ise istatiksel açıdan anlamlı olmasa da düşme izlendi. Hastalarda ve kontrol grubunda kolesterol dışında lipid profilleri arasında farklılık yoktu. Gerek AKŞ, TKŞ, gerekse HbAlc değerleri ile baktığımız koagülasyon parametrelerinden hiçbirisinin arasında anlamlı bir ilişki saptanamadı. Sonuç olarak Nateglinid tedavisinin diabetik hastalarda hiperkoagülabilite üzerinde olumlu etkisi var gibi görülmektedir. Ancak bu konunun araştırılması için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This prospective randomised controlled study was planned to investigate the effect of Nateglinide on hypercoagulopathy in patients with Type 2 diabetes mellitus. 20 type 2 diabetic patients having an average age of 50,85 ± 7,66 year (6 female, 14 male) and age matched 15 healty individuals having an average age of 52 ± 8,4 years (9 female, 6male) were included in the study. All of the patients were recently diagnosed cases. Serum lipids, Antitrombin III, protein C, protein S, fibrinojen, Factor 7 levels were studied in both the control group and the patient group. These parameters were also studied before treatment and after 3 months treatment period with Nateglinid. There were no differences between the patient and control groups in their Factor 7, protein C and protein S levels. We found fibrinojen to be significantly increased, while Antitrombin III was significantly decreased in the patient group, when compared with the control group (p0.05). There were no differences between the lipid profiles of the patient and control groups except cholesterol. We did not find any significant relation between serum preprandial, postprandial glucose and FIbAlc levels with none of the coagulation parameters we determined. In conclusion, these results show us that nateglinide treatment may improve the hypercoagulopathy present in diabetes mellitus. Further studies should be made to telucidate this subject.