Tip II diabetes mellituslu hastalarda eritrosit içi glutatyon peroksidaz, superoksid dismutaz ve E vitamini düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum vitamin E level and erythrocyte super oxide and glutathione peroxidase activities of patients with type II diabetes mellitus
- Tez No: 44827
- Danışmanlar: DR. MEHMET GÜRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
37 7. ÖZET Diyabetin komplikasyonları, insulin homeostasizinde ve enerji metabolizmasındaki değişikliklerden kaynaklanan metabolik stresin bir sonucu olarak kabul edilmektedir. Metabolik stres, oksidatif stresin artmasına yol açarak komplikasyonların gelişimini teşvik eden yapısal ve fonksiyonel hasar oluşturmaktadır. Özellikle iyi kontrol edilemeyen diyabette oksidatif aktivitenin artması serbest radikal oluşumunu arttırmaktadır. Serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı organizmalarda geliştirilmiş antioksidan savunma sistemleri bulunur. Bu çalışmada, 35-75 yaşları arasındaki 57 tip II diabetes mellituslu hasta ile 34-66 yaşları arasındaki 33 sağlıklı kişide eritrosit içi Glutatyon peroksidaz (GSH- Px) ve Süperoksid dismutaz (SOD) ile serum E vitamini düzeyleri tayin edildi. Diabetes mellitus grubunda GSH-Px 26.7±12.8 U / gr Hb, SOD 550+200 U/gr Hb, E vitamini ise 472.6 ± 183 jj.gr/dl iken, kontrol grubunda GSH-Px 21.8+6.2 U / gr Hb, SOD 649+.165 U / gr Hb ve E vitamini 422.7±145 ngr/dl olarak bulundu. Her iki gruba ait GSH-Px, SOD ve E vitamini arasındaki fark istatistiki açıdan önemli bulunmadı. Bu çalışma ile, antioksidanların aktivitesinde hiçbir önemli değişiklik bulunmadığından, diyabetin tedavisinin serbest radikallerin üretimini engelleyebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
38 8. SUMMARY INVESTIGATION OF SERUM VITAMIN E LEVEL AND ERYTHROCYTE SUPER OXIDE AND GLUTATHIONE PEROXIDASE ACTİVİTİES OF PATİENTS WITH TYPE II DIABETES MELLITUS Complications of Diabetes mellitus are beleived to be a results metabolic stress resulted from alterations in insulin homeostasis and energy metabolism. Metabolic stress, by increasing oxidative stress causes functional and structural damage which results in diabetic complications. The formation of free radicals as a result of an increase in oxidative activity increases in uncontrolled diabetes mellitus. In organisms, antioxidant defense systems are present agains harmful effects of free radicals. In the present study, serum vitamin E and erythrocyte superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSH-Px) activities of 33 healty subjects aged between 34-66 and 57 patients with type II diabetes mellitus under treatment and aged between 35-75 years have been investigated. Erythrocyte SOD and GSH-Px activities and serum vitamin E level of patients were 550+200 U / gr Hb, 26.7±12.8 U / gr Hb and 472.6±183 u.gr / dl whereas these of controls were 649±165 U / gr Hb, 21.816.2 U / gr Hb and 422.7±145 mgr/dl respectively. The difference between the parameters of the two groups were not significiant statistically. Since no significiant alteration was found in the activity of antioxidants, it was concluded that treatment of diabetes mellitus might prevent predution of free radicals.