Seyahat acantalarının tanıtım ve reklam faaliyetleri ve İzmir uygulaması
Publlicity and advertisement activities of travel agencies with an application from İzmir
- Tez No: 130012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İGE TAVMERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Seyahat acentaları, turizm endüstrisindeki diğer işletmelerin ürettikleri mal ve hizmetlerin tüketicilerine ulaştırılmasında önemli halkayı oluşturmaktadır. Çeşitli kriterlere göre değişik şekillerde sınıflandırılan seyahat acentaları, genel ayırıma göre tur operatörleri ve parekendeci seyahat acentaları olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Faaliyet alanları çok geniş olan seyahat acentalarının organizasyon yapıları da buna göre değişmektedir. Seyahat acentalarının sayısının her geçen gün artması ve buna bağlı olarak da rekabetin hızla artması, seyahat acentalarının üretime dayalı işletme anlayışını benimsemelerine neden olmaktadır. Bu bağlamda, pazarlama karması elemanlarından olan tutundurmanın ve alt dalı olan tanıtım ve reklamın önemi her geçen gün artma eğilimi göstermektedir. Seyahat acentaları tanıtım ve reklamı araç olarak kullanıp pazarlama esasına dayalı işletme yönetiminde talebi sürekli olmaya çalışmakta ve bu şekilde pazarlama politikaları oluşturmaktadırlar. Çalışma İzmir bölgesinde tanıtıma ve reklama yeterli bütçe ayırabilecek A Grubu seyahat acentalarının tanıtım ve reklam faaliyetlerini ve sektördeki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, teorik ve uygulama olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümünde Turizm Endüstrisi, Seyahat Acentaları Tanıtım ve Reklam ile ilgili tanım ve faaliyet alanlarına yer vermiştir. Uygulama bölümünde ise İzmir merkezinde faaliyet gösteren seyahat acentalarına yapılan anket çalışmalarından elde edilen bulgular değerlendirilerek, buradan hareketle çalışmalardan çıkan sonuç ışığında önerilerde bulunulmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Travel agencies are the most important circle in presenting the servise and products that the other organizations in tourism industry bring about. The travel agencies which are classified in various ways according to different criteria are divided into two in general as tour operators and retailer travel agencies. And the organization structure of those travel agencies very according to their wide range of activity areas. The number of travel agencies and the consequent increase in competition lead to the abandonment of production based management in favour of marketing oriented management. Subsequently the importance of publicity and advertisement increase by day. Travel agencies use publicity and advertisement as tools to maintain continuous demand based on marketing oriented management style. In relation with that tendency they establish marketing policies. The study is applied in İzmir to A group travel which are in capable of providing sufficient budget for the publicities and advertisement efforts. The aim of the study is to gain information concerning the efforts of travel agencies applying publicity and advertisement and also to analyze the recent developments in the tourism industry. The thesis consists of 4 separate parts both theoretical and practical. Through the theoretical part, knowledge about tourism industry, travel agencies publicities and advertisement tools can be seen. In practice the data gained through the questionnaires, which were applied in İzmir, are analyzed. Related to those details suggestions are given as a conclusion. VII