Topçu taburu alarm ve intikal simülasyonu
Artillery battalion alarm and transportation simulation
- Tez No: 130013
- Danışmanlar: DR. ALTAN ÖZKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET TOPÇU TABURU ALARM VE İNTİKAL SİMÜLASYONU Günümüz muharebe şartlarında bir askeri birlik için harekat başlangıcında en önemli şey; barış konuşundan harekat senaryosunda o birlik için öngörülen konuşa, istenen zaman ve bütünlük içinde gidebilmektir. Bu çalışmanın hedefi, bir genel destek topçu taburunun kışlasından alarm ilk toplanma bölgesine (AİTB) ve alarm toplanma bölgesine (ATB) gidiş süresini bulmak ve gidilen noktada muharebeye hazır durumda olmasını da göz önüne alarak elde kalan araç sayısını tahmin etmektir. Bu amaçla topçu taburu alarm ve intikal simülasyon modeli geliştirilerek sistem analiz edilmiş, müteakiben geliştirilen model değişik senaryoları değerlendirebilecek bir karar destek sistemi haline dönüştürülmüştür. Anılan karar destek sistemi ile planlamadan sorumlu personele kritik bir safha olan intikalin planlanması, planlama sürecinin başarısının ve oluşabilecek aksaklıkların görülmesi yetenekleri kazandırılmıştır. Bir genel destek topçu tabur komutanı için birliğinin muharebe şartlarında karşılaşabileceği muhtemel durumlar ve durumlara ilişkin sonuçlar tezde yer almıştır. Tezde topçu taburu alarm ve intikal sisteminin simülasyon modeli Arena 5.0 ortamında geliştirilmiş, modelin doğrulaması ve geçerlemesi yapılmış, çalıştırılmasını müteakip analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Genel destek topçu taburunun muharebe koşullarında AİTB'yi 15 ile 19 dakikalık bir süre içinde işgal ettiği, ATB'ye 4 ile 4 saat 15 dakika arasında bir süre içinde 25 ile 33 araç zayiatı vererek ulaştığı, bakım kısımlarının sayısının artırılması veya bakım hizmet sürelerinin arttırılması ile intikal süresinin kısaltabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Simülasyon, İntikal, Topçu Taburu İntikali, Alarm, Arayüz, Kullanıcı Grafik Arayüzü, Askeri Simülasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ARTILLERY BATTALION ALARM AND TRANSPORTATION SIMULATION Within the framework of the contemporary battle conditions, the most important issue for a military unit at the beginning of the operation is to move from the peace-setting to the pre-determined setting for this unit in the operation scenerio. The aim of this work is to evaluate the time needed for the transportation of a general-support artillery battalion from the caserns to the first alert assemble area (AITB) and then to the assemble area (ATB) as well as the number of available vehicles at this point, with regard to the readiness to battle. To this aim, a simulation model for artillery battalion alert and transportation is developed and the system is analysed, then this model is transformed into a decision-support system which could assess various scenarios. With this decision-support system, the staff responsible for planning have gained the capabilities of transportation planning as well as foreseeing and evaluating the success of planning-process and of possible problems. This thesis covers probable situations and their consequences that a general-support artillery battalion commander could face in battle conditions. The simulation model of artillery battalion alert and transportation system is developed by using Arena 5.0, the verification and validation of the model is done and the results of analysis are evaluated. As for the results, it is observed that a general-support artillery battalion in battle conditions could occupy the AITB in 15 to 19 minutes, reach the ATB in 3 hours and 55 minutes to 4 hours and 15 minutes with vehicle casualties between 25 and 33. It is also concluded that the time required for the transportation could be reduced by the increase of the number of maintenance units or by the increase of their service periods. KEY WORDS: Simulation, Transportation, Artillery Battalion Transportation, Alarm, Interface, Graphical User Interface, Military Simulation. Ill