Doktor Abdülhak Adnan Adıvar'ın siyasi yaşamı
Dr. Abdülhak Adıvar and his political life
- Tez No: 130132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnkılap Tarihi Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Sayın Doktor Adnan Adıvar'ın siyasi portresini ortaya koyan“Dr. Abdülhak Adıvar ve Siyasi Yaşamı”adlı tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezde Adnan Adıvar'ın yaşamındaki siyasi olaylar üzerinde duruldu. Atatürk ile ilişkileri, siyasi bakış açıları, önemli çalışmaları bir bütün olarak tezin içinde yer almaktadır. Birinci bölümde I.Meclis'e kadar olan süreç anlatılmıştır. Adnan Adıvar, çocukluk yaşamı ve öğrenim hayatı üzerinde duruldu. Berlin'de yaptığı çalışmalar ve asistanlık günleri de burada yer almaktadır. Ayrıca Kızılay'da yaptığı görev üzerinde de duruldu. İkinci bölümde Milli Mücadele dönemi ve Adnan Adıvar'ın bu süreçteki rolü anlatıldı. Atatürk ile tanışması, Meclisteki görevleri sıralandı Katıldığı partiler, komünist partiler ve Yeşil Ordu hareketi içinde değerlendirildi Üçüncü bölümde Cumhuriyet Dönemi'nde Adnan Bey'in Atatürk'ün yanında yer alışı ve bir süre sonra ayrı düşmeleri görülüyor. Adnan Bey, Terakkiperver Fırkası'nın kurucularındandır. Bu parti kapatılınca sürgüne gönderilmiştir. Bu görüş ayrılıkları ve yurda dönüş yıllarını bu bölümde görebilirsiniz. Son olarak bir insanın duygu ve düşüncelerini en iyi kendisi anlatabileceği için son sözler ona bırakıldı. Adnan Bey'e ait çeşitli makale ve yazılar bu bölümde yer alır. Adnan Adıvar incelendiğinde, arka planda kalmaması gereken bir siyasetçi ve bilim adamı olduğu görülür. Sağlık adamı iken halktan yana sürdürdüğü çalışmaları siyasette iken de halktan yana olmuştur. M. Kemal ile ters düşen yanı ise Atatürk'ün toptancı ve kurucu ruhuyla bağdaşamamış olmasıdır. Adnan Bey, eleştirel ruhu ve kişisel hürriyet duygusu ağır basan bir düşünce adamıdır. Sonuç olarak Adnan Adıvar'ın farklı ve düşünülmeye değer görüşleri olduğu ifâde edilebilir. Ancak görülen o ki Adnan Adıvar sahip olduğu değere hiçbir zaman kavuşamamıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis named“Dr. Abdfllhak Adnan Adıvar and his Political Life”which realises the political portrait of honourable Doctor Adnan Adıvar, consists of for parts. (In the thesis) the political events in the life of Adnan Adıvar are given emphasisin the thesis. This relations with Atatürk, his political point of views, his important Works take place in the thesis as a whole. In the fist part, the process until the I. Council is explained. Adnan Adıvar, his childhood and his life of education are given emphasis. His Works which are done in Berlin and his days of being an asistant, too, take place hese. In addition the duty he carried out in Kızılay is also given emphasis. In the second part, the National Struggle period and the role of Adnan Adıvar in this process are explained. His becoming acquainted with Atatürk, his duties in the Council (are put in order.)/ (are coordinated). The parties be foined, the communist parties and The Gren Army movement are assessed within. In the third part, during the the Republic Period, the taking place of Adnan Bey by the side of Atatürk and after some time their being apart in mind are seen. Adnan Bey is one of the founders of“Progressist Policital Party.”When this party was closed he was sent to exile. You may see this seperation of ideas and his years of returning to fatherland in this part. Finally as a person's feelings and thoughts can be explained best by himself or herself, the ast words are left to him. Various articles and writings belonging to Adnan Bey are taking place in this part- When Adnan Adrvar is investigated, it becomes visible, he is such a politician and scientist that he shouldn't be left of minor importance. While he was a man of health service, his Works which were applied in favour of public, were also continued in his political life. His side contradictory to Atatürk was Atatürk's holist and founder spirit, which wasn't in agreement with his own, Adnan Bey, was a mon of thought whose critical spirit and individual freedom feeling influence strongly. As a consequence, it can be declared that Adnan Adıvar has views which are distinguished and worth thinking over. However, it is obvious that Adnan Adıvar cohid never have reached the worth he has.