Cumhuriyet Türkiyesi'nde yönetim düşüncesi ve kamu yönetimine etkileri
The Governing thought in the Republican Turkey and its implications on public administration
  1. Tez No: 130133
  2. Yazar: KERİM ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Türk yönetim düşüncesi tarihsel süreçte yüzeysel olarak ifade edilebilecek değişiklikler geçirse de temelleri açısından süreklilik arzettiği görülmektedir. Bu sürekliliğin İslamiyet öncesi ve sonrası Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi gibi aşamaları olsa da devletçilik (üstün devlet otoritesi), merkeziyetçilik ve korporatizm gibi niteliklerinin hep baskın olarak tezahür ettiği söylenebilir. Bu çalışmada öncelikle yönetim-siyaset arasında kesin ayrımlar yapılamayacağı düşüncesinden hareketle Türk yönetim düşüncesindeki aşamalar devlet merkezli olarak ele alınmıştır. Devlet algılamasındaki değişmeler devletin yürütücü mekanizması olan kamu yönetimine de yansımaktadır. Buna bağlı olarak Cumhuriyet Türkiye'sinde yönetim düşüncesindeki süreklilik devlet algılaması çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although Turkish governing thought has experienced some superficial changes in historical process, it is obvious to see its continuity in terms of its foundations. Despite the stages (pre and post-Islamic era, Ottoman and Republic) it can be claimed that the charecheristics etatism (superior state authority), centralism and corporatism manifest themselves as dominant ones. In this study, depending on the supposition that it is likely impossible to put seperation between governing and politics, the stages in Turkish governing thought are handled in state centered style. The changes in the perception of state automatically reflect on public administration that is the executive mechanism of state too. By the way, the continuity in governing thought in frame of state perception during Republic period is examined. VI