Zihni etkin kullanma yöntemi (NLP)'nin yaratıcı sanat olarak tiyatro alanına dramatik yazarlık ve oyunculuk bağlamında uygulanması
Being carried out NLP which is a method using mind actively to theatre as a creative art in context of dramatical authoring and acting
  1. Tez No: 130155
  2. Yazar: MÜNİP MELİH KORUKÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışma, geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinde ortaya çıkan ve insanın iç dünyasmı aydınlatma, zihinsel işleyişin dayandığı temelleri sistematikleştirme ve kullanıma sunma amacını güden Nöro-Linguistik Programlama (NLP)'nin, yaratıcı sanat olarak tiyatronun, merkezinde dolaysız bir şekilde insanı barındıran dramatik yazarlık ve oyunculuk dallarına uygulanmasını hedeflemektedir. Zihnin etkin kullanılmasına olanak tanıyan, bu özelliğiyle pek çok kaynakta“Zihin Kullanma Kılavuzu”olarak tanımlanan ve duygu, düşünce, dil ve davranış ilişkisini sistematize eden NLP, yakın tarihi ile ele alınarak tanımlanmaya ve içeriğindeki yaklaşımları irdelenmeye çalışılmaktadır. Ayrıca NLP'nin farklı kullanım alanları ele alınarak sağladığı kolaylıklar saptanmaktadır. İçsel, zihinsel bir süreç gerektiren yaratıcılık ve sanat kavramları, yeni psikolojik yaklaşımların ışığında yeniden tanımlanılmaya ve bu kavramların, zihinsel süreçle olan bağı netleştirilmeye çalışılmakta, özellikle dramatik yazarlık ve oyunculuk bağlamında insanın iç dünyasına ilişkin işleyişin bilinçli kullanımının sağlayacağı faydalar belirlenmeye çalışılmaktadır. Bu belirlemelerin sağlıklı obuası açısmdan, dramatik yazarlık ve oyunculuk alanlarının bazı temel kavramları ele alınmakta, yeri geldikçe NLP ve uygulanmak istenen alanlarda benzerlik gösteren bazı yaklaşımlar ve temrinler saptanmakta ve buradan hareketle NLP'nin söz konusu alanlara hangi bağlamlarda, nasıl uygulanabileceği irdelenmektedir. Kısaca bu çalışma, NLP olarak adlandırılan sistemler bütünün, dramatik yazarlık ve oyunculuk alanlarına uygulanması amacmdan hareketle, tiyatro sanatı ile insanın iç dünyası arasındaki bağın etkin kullanımının sağlayacağı yararların tespit edilmeye çalışıldığı, böylelikle yaratıcılığın ve içsel potansiyelin maksimum düzeyde kullanılmasına yardımcı obuanın hedeflendiği bir yaklaşımı içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to carry out NLP which has come into being in the last quarter of the last century, aims to illuminates inner world of humanbeing, and systematizes and uses basic of mind working to dramatical authoring and acting which has included human on their origin. NLP which systemaizes to relationship between sence, thought, behaviour and linguistic, is called as“mind using guide”in some source because of making possible to use mind effectively, has been tryed to know with its history and, to exemine approach which NLP has included. Also by being taken charge of kind of using NLP, profits are fixed. The concepts of creativty and art which needs an inner process are analyzed with new approach of psychology and also the relationship between these consepts and process of mind is too, and advantages in which using relationships between inner world of human and especially dramatical authorting and acting consciencely, are tried to be determined. Due to healty determination some of basic consepts of dramatical authoring and acting are taken charge of. When its needing, some of approachs and exercises in which NLP and dramatical authoring and acting are fixed and from this point it is illustrated how to practise NLP to dramatical authoring and acting in which context. In brief, this study inclueds an approach to the total systems called NLP with the aim of using this total in dramatical authoring and acting, and the using properly the bound of theatre and the inner world of humanbeing, and to understand this bound of using. As this, it inclueds to help using creativity and inner potential in maximum level. VI