Halka açık şirketlerde finansal başarı ve başarısızlıkların ayrıştırma yöntemi ile analizi ve İMKB endeksine etkileri
The Discriminant analysis of financial success or fallures of the publicly held companies and its effects on ISE index
- Tez No: 130156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
ÖZET Halka açık şirketlerde diğer firmalar gibi ekonomik ve sosyo-kültürel fonksiyonları gerçekleştirmek ve bunları gerçekleştirirken de ekonomik alanda etkinliklerini artırmak ve sürdürmek üzere kurulurlar ve faaliyet gösterirler. Şirketlerin birincil ekonomik amacı minimum maliyet-maksimum kâr paradoksuna dayanır. Şirketler bu amaçlarını gerçekleştirdiğinde finansal yönden yeterli olmaktadır. İki türü olan finansal başarısızlık şirketin borç ödeme gücünü kaybetmesi şeklinde tanımlanır. Birincisi teknik likiditenin kaybedilmesi ikincisi ise iflâstır. Teknik likiditenin kaybedilmesi, şirketin aktiflerinin değeri şirketin toplam borçlarından fazla olsa bile şirket vadesi gelmiş borç yükümlülüklerini ve faiz ödemelerini karşılayamadığı zaman teknik likiditenin kaybedilme durumuyla karşı karşıyadır. İflâs, şirket toplam ödenmemiş borçları şirketin değerlerini aştığı zaman iflâs meydana gelmektedir. Bu da şirketin genellikle borç taahütlerini karşılayamadığı anlamına gelmektedir. Bu çalışmada 1996-2002 yıları arasında halka açık şirketlerin finansal başarı ve başarısızlıkları ayrıştırma yöntemi ile analiz edilip İM KB endeksine olan etkileri incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şirketlerin finansal başarı ve başarısızlıkları tanımlanıp, başarısızlığın belirtileri, nedenleri ve başarısızlık sonrası alınması gereken önlemler ele alınmıştır. İkinci bölümde halka açık şirketler ve İMKB endeksleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde araştırmada kullanılan ayrıştırma analizi tanımlanıp varsayımları ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde 1996-2002 dönemini kapsayan halka açık şirket verileri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan (İMKB) ve Ata Menkul Kıymetlerden elde edilmiştir. Halka açık şirketlerde sadece imalat sanayi ele alınmış ve elde edilen verilerin analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Publicly held companies which were established for realizing economic and socio-cultural functions, as the other companies, are also progressed their economic effectiveness. Companies primary economic goal is based on minimum cost and maximum profit paradox. Companies which realized this goal, are financial competence. Financial failure although define managements which lost paying debts, has two varieties. First is technical insolvency, second is bankruptcy. Technical insolvency means when firms' active value is even more than firms' total debt, firms don't prevent due debt liabilities and interest payments. Bankruptcy happens when firms' total unpaid debt exceed firms' values, firms generally don't prevent debt obligations. In this study at the publicly held companies, financial success or failure are analized between 1996-2002 years by discriminant method and they are examined effects of I M KB index. Study has three part. In the first part firms' financial success and failure are described, indicate of failure, its reasons and after failure taking measures are examined. In the second part, publicly held companies and İMKB index are examined. In the third part, discriminant analyze which was used in the survey, was described and its supposition was explained in detail. In the fourth part, data belong to the firms of public issue financial success or failure between 1996-2002 years are taken by Ekonomist review, www.imkb.gov.tr and Ata Securities. Publicly held companies are taken only products industry and data are taken by management balance sheet. Data are applied discriminant method in SPSS software. VI