Existence of normal camlements in finite groups
  1. Tez No: 1302
  2. Yazar: SEMRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL Ş. GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Cözülebîlİr Sonlu Gruplarda Normal Tamlayanlarin Varliği ÖZTORK, Semra Yüksek Lisans Tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. îsmail Ş. Güloğlu Ağustos 1987, 107 sahife Bu çalışmada sonlu gruplarda bir alt gruba normal tamlayan bulunması problemine Hawkes ve Humphrey' in verdikleri cevap esas alın mıştır. Hawkes ve Humphrey' in sonlu çözülebilir bir grubun bir alt gruplar sınıfına normal tamlayanlar bulunması için yeter koşul geti ren teoremleri ayrıntılı ispatı ile verilmektedir. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Existence of Normal Complements in Finite Groups ÖZTÜRK, Semra M.S. in Mathematics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Ismail Ş. Güloğlu August 1987, 107 pages The essential part of this thesis consists of the answer given by Hawkes and ' Humphrey to a particular case of the problem of existence of normal complements in finite groups. The theorem due to Hawkes and Humphrey giving a sufficient condition for the existence of normal complements to a particular class of subgroups of a finite solvable group is given with a detailed proof. -in-