Matrakçı Nasuh'un Süleymannamesi (1a-95b) (transkripsiyon ve değerlendirme)
  1. Tez No: 130357
  2. Yazar: SİNAN ÇUKURYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET Araştırma eseri Osmanlı Devleti 'nin renkli şahsiyetlerinden biri olan nasuh Matrakçı 'nm Süleymannâme adlı eserinin bir bölümünü incelemektedir. Süleymannâme'mn eldeki mevcut tek nüshası İstanbul Arkeoloji. Müzesi Kütüphanesin' de (379) bulunmaktadır. Mikro filmi Süleymaniye kütüphanesi'ndedir. Yazma aradan geçen 450 yıla rağmen fazla tahribata uğramamış, yazıları hâlen muntazam ve okunabilir bir şekildedir. Mikrofilmden fotokopisi çekilerek okunamayan veya şüpheli yerleriorjinaliyle karşılaştırılarak transkripsiyon edilmiştir. Çalışmada sözlüklerden faydalanılmış yeterli gelmediği esnada öğretim görevlilerinden yardım alınmıştır. Yazarın hayatı ve diğer eserleri hakkında kaynak ve araştırma eserlerinden yararl anılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The research work is examinihing apart of the Süleymannâme which was written byNasuh Matrakçı who is one of the colorful person of the state of Ottaman. The only available edition of Süleymannâme is in. the library of Istanbul Archeolgy Museum. (379'no). The micro film is in the Library of Siileymaniye. İn spite of 450 years the written is not damaged much, the written is stil regular and readable. Source oriented translation is made use of distionaries and asked for help from the instructroy when it isn't enough. Abouth the writer's life and his other Works made use of sourceses end research works