Central Bank independence and price stability
Merkez Bankası bağımsızlığı ve fiyat istikrarı
- Tez No: 130387
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER KARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
IV ÖZET 1980'li yılların başlarından itibaren, fiyat istikrarı para politikasının en önemli hedefi, ve bu hedefe ulaşmanın en önemli şartı da merkez bankası bağımsızlığı olarak görülmeye başlanmıştır. Bu tezde, merkez bankası bağımsızlığının farklı tanımlan karşılaştırmalı olarak incelenmiş, merkez bankası bağımsızlığını belirleyici faktörler eleştirisel olarak değerlendirilmiş, ve bağımsız bir merkez bankasının maliye politikasından bağımsız olarak hareket ettiğinde düşük enflasyon oranlarına ulaşma yolunda ne kadar etkili olduğu incelenemiştir. Enflasyonun maliyetleri ve sebepleri inceleyen yazın taramasını çeşitli merkez bankası bağımsızlığı tanımları ve ilgili kavramların tartışıldığı bölüm izlemektedir. Belli başlı merkez bankalarının kanunları karşılaştırılarak farklı hukuki bağımsızlık uygulamaları incelenmiştir. Ampirik çalışmaların merkez bankası bağımsızlığı ve düşük enflasyon arasındaki bağı kurmaktaki yetersizliği yüzünden, merkez bankası bağımsızlığım belirleyici diğer faktörler üzerine yapılan incelemeyi hesap-sorulabilirlik ve şeffaflık gibi ilgili kavramların tartışıldığı bölüm izlemektedir. Eşgüdümün bulunmadığı ortamdaki maliye ve para politikalarının etkileşimlerinin üretim ve enflasyon üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla matematiksel bir model kullanılmıştır. Ampirik çalışmaların analizleri ve modelin sonuçlarından yararlanılarak merkez bankaları reformu için yapısal bir çerçeve çizilmiş ve merkez bankası bağımsızlığının getirilerinin daha da artırılması için maliye politikasının para politikası ile uyumlu hale getirilmesinin gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Over the past decades, there has been an increased quest for price stability as the primary goal of monetary policy, and central bank independence is viewed as a must condition for achieving and mamteining price stability. This dissertation aims to improve taxonomy on types of central bank independence, critically assess various determinants of central bank independence and examine whether granting (more) independence to central banks leads to lower inflation rates regardless of fiscal authority's preferences. Review of the literature on the costs and the causes of inflation is followed by definition and classification of various notions of central bank independence. Comparison of the legislation of major central banks is used to provide insight into varying practices of granting legal independence to central banks. Due to the lack of empirical foundations that link central bank independence to lower rates of inflation, various empirical studies are analyzed to formulate the determinants of central bank independence, followed by a discussion of relevance of the issues of accountability and transparency. A model is used to demonstrate inflation and output implications of the interaction between the fiscal and the monetary policies. Conclusions drawn from the analysis of empirical studies and the findings of the model are used to suggest a possible framework for central banks and draw attention to the observation that fiscal policy should be aligned with monetary policy in order to enhance the benefits of granting more independence to central banks.