Bilişim toplumunda temel gelişmeler ve sorunlar bilişim toplumu sürecinde Türkiye'de durum saptamasına ilişkin bir araştırma
Basic developments and problems on information society research on Turkey's position in information society transformation
  1. Tez No: 130452
  2. Yazar: KENAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET LÜTFÜ ORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
XVII ÖZET Bilişim ve iletişim teknolojilerinde son yıllarda kaydedilen gelişme, toplumların yapısın! her yönüyle etkilemeye başlamıştır. Gelişmiş ülkeler, geri kalmış veya az gelişmiş ülkelerden artık kol gücüne dayanan işçileri değil, bilgi işçileri transfer etmeye başlamışlardır. Bu da yeni bir üretim biçiminin hakimiyetinin başladığını ve dolayısıyla yeni bir toplum yapısının eşiğinde olunduğunun güçlü bir habercisidir. Yeni bir toplum yapışırım ortaya çıkışı, tarihin de çok kere bize gösterdiği gibi sancılı olur. Savunucuları kadar, karşıtları da olur. Büyük değişimler mevcut olanı yıkıp, yerine yeni olanı dayatır. Bu geçiş sürecinin kolay olmayacağı söylenebilir. Zira sözkonusu olan bir toplumsal yapının hem fiziksel hem de zihinsel değişimidir. Geleneksellemiş değer yargılarının, ahlaki normların geçerliliğini yitirecek olması, yüzyılları bulan bir zaman diliminde bu ölçütlere göre varlığım ortaya koyan kesimlerde güçlü itirazlar doğurabilir. Bu itirazlar siyasal bir söylem olarak da ifadesini bulup, farklı tutum ve davranıştaki birçok kesimi ortak bir noktada buluşturabilir. Bilişim toplumuna doğru giderken, mevcut yapıdan kaynaklanan problemler ve bunların neticesinde geleceğe yeteri kadar yatırım yapamamanın da aynca getirdiği sorunlar vardır. Bilişim toplumuna ilişkin genel olarak, teknik, ekonomik, siyasal, sosyo kültürel ve eğitim alanlarında yapısal sorunlar bulunmaktadır. Ve bu sorunların çözümü sadece ulusal önlemlerle mümkün değildir. Bilakis yeni teknolojiler, ekonomik ve siyasal sınırları kaldırarak evrensel bir yapının somutlaşmasma neden olmuştur. O halde problemler de, çözümleri de evresel niteliklidir. Bu çalışmada, öncelikle bilişim toplumunun hammadesi olan“bilgi”kavramı üzerinde durulmuş ardından insanlığın geçirmiş olduğu toplumsal evreler irdelenerek bilişim kavramı ve bilişim toplumunun açıklamasına geçilmiştir. Bilişim toplumunun dünyada ve Türkiye'deki temel bazı sorunlarına değinildikten sonra, geleceğe dair bazı tasarımlara yer verilmiştir. Son bölümde, Türkiye'ye dair yapılan bir araştırmaya yer verilmiştir. Bu araştırmada ortaya çıkan en önemli bulgu, insanlar bilişim teknolojilerineXVIII destek veriyorlar ancak uygulamalar konusunda tereddütleri bulunuyor. Özellike internet üzerinden alışverişe güvenli bakmamaktadılar. Araştırmaya katılan insanlar, internetin denetim altına alınmasına da karşı çıkarak, son zamanlarda bu konuda yoğunaşan tartışmalar için de önemli bir veri ortaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
XIX SUMMARY The last developments in informatics and communication technologies begin to affect the structure of communities from all aspects of it. At this time developed countries are transfering more sophisticated work force instead of ordinary workers from developing and undeveloped countries. At this modern time this kind of developments and changes are signing a new structure community and a different production style. Every new structure of community has many difficulties to established. There are defenders and opponents of this new development at the same time. The information community has some problems which can be classified as technic, economic, politic, social, cultural and educational. In this areas there are some structural problems and also the lack of investments for future is an important problem. Actually, the solutions of these problems are not possible just with national measures. On the contrary the new technologies got rid of the economic and politic borders. So a global structure became concrete. Therefore, the problems and its solutions are global. At this research I focus on the“information concept”which could be raw material of informatics community. Then I have studied each historical and social ages and tried to explain informatics community. I first showed some main problems of informatics community and then future conception and imagining. Finally, studying on Turkey showed us there are some worries about implementations of informatics technologies and although most of people are supporting of it. People especially doubt on the e-commerce and also dont accept to be removed of borders by informatics technologies.