İşletmeden işletmeye e-ticaret ve Kütahya ilinde bilişim sektörü işletmelerinin incelenmesi
Business to business e-business and the study of information technology industry in the city of Kutahya
  1. Tez No: 215118
  2. Yazar: CEMİLE KARAN ADİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
nsanlık tarihinin geçirdigi en önemli degisimlerden biri olan sanayi devrimi beraberinde sosyal degisimleri de getirerek yeni bir üretim tarzı ve yasam biçimi getirmistir. Sanayi toplumu ile insanlıgın yasadıgı degisim süreci günümüzde de bilgi toplumuna dönüsüm süreci seklinde yasanmaktadır letisim teknolojilerinin ve internet kullanımının hızla gelismesiyle dünyada yeni bir ekonomik düzenin yaygınlastıgı görülmektedir. Bilgi ve iletisim teknolojileri ve özellikle internetin sundugu hız, yüksek derecede verimlilik ve etkilesimin yanı sıra küresellesmenin getirdigi sınırların kalkması ve tek bir pazar yaklasımı, isletmelerin yepyeni bir ortamda is yapmalarına sebep olmustur. Buna baglı olarak; cografi sınırlar ortadan kalkmıs, satıcı ile alıcının bulustugu yer olan pazarlar, farklı bir boyut kazanmıs ve satıcılar tüm dünyayı müsteri kabul ederek ticari faaliyetlerini Web tabanlı sistemlere kaydırmıslardır. Küresellesen dünya ekonomisinin bu yeni ticaret biçimine e-ticaret adı verilmektedir. Internet üzerinden e-ticaret ve etkileri literatürde üzerinde önemle durulan bir konudur. Tezin birinci bölümünde e-ticaretin bugünkü uygulamalarının ortaya çıkmasına neden olan bilgi ve iletisim teknolojilerindeki gelismeler incelenmistir. Yeni ekonominin gelisimi, internet devrimi, e-ticarete iliskin temel tanım ve kavramlar, e-ticaretin temel özellikleri, e-ticaretin faydaları ve yasanan sorunlar bu bölümde incelenmistir. kinci bölümde ise B2B e-ticaret kavramı, gelisimi ve etkili olan unsurlar ele alınmıstır. Ayrıca pazarın bugünkü durumunun analizi yapılmıs, B2B pazarının dünya ticaretindeki ve Türkiye'deki yeri incelenmistir Son bölümde B2b E-Ticaretin Kütahya'da ?Bilgisayar Sektöründe Bulunan sletmelerde Uygulanması? üzerine bir arastırma yapılmıstır. Bu çalısma ile bilisim sektöründe B2B e-ticaretin mevcut durumu, sagladıgı avantajları ve karsılasılan engelleri saptamaktır. Bu etkinin arastırılması yapılan anket çalısmasıyla desteklenmis, bilisim sektöründeki firmaların e-ticarete geçis sürecinde hangi asamada oldukları, B2B e- ticaretin bilisim sirketlerine etkileri tespit edilmeye çalısılmıstır. Arastırma, Kütahya'daki isletmelerin B2B e-ticarete geçis yasadıgı bu dönemde, mevcut durumunun ortaya konması açısından önem tasımaktadır. E-ticaret, sirket verimliligini arttırmak ve sirketlerin varlıklarını sürdürebilmeleri için zorunlu hale gelmeye baslamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important changes humanity has experienced, the industrial revolution brought about a new of life and production, and thus causing an immense sociological change. This process of changing experienced in industrial societies has also been felt as a change into an information society. A new economic order can widely be seen with the booming of the information technology and the internet. Information and information technology and the speed which is presented by the internet in particular and high-grade productivity and globalization as well as interaction have led to delimitize and approach of a unique market for the companies, and thus do business into a way-out condition. Accordingly, geographical boundaries vanished, gaining different dimension markets became the place where the seller and buyer met and considering the whole world as a unique buyer, they changed their main business line into web based system. This new kind of business is called e-business by the global world economy. In the literature, business through internet and its effects are stated. In the first part of the thesis, the developments in e-business information and information technology that led to current applications were analyzed. In this part the new developing economy, the internet revolution, description and concept of e-business, basic features of e-business, benefits of e-business and encountered problems were studied. In the second part concept of B2B e-business, its development and effective elements were reviewed. It was also studied today?s status of market in the world?s and Turkey?s market place. In the last part B2B e-business in Kütahya was searched about ?Putting it into practice in the companies where the information technology industry occurred.? With this study in the information technology main purpose is to determine present situation of B2B, provided advantages, and encountered obstacles. Effecting elements supported with a survey, to determine about the firms and their level in the process of adaptation, and B2B e-business and its effect on the information technology companies. The study, understanding of the present situation is very important in the process of adaptation of B2B e-business in Kütahya. E-business has started to become necessary to improve and continue benefit and presence of the companies.