Türkiye sermaye piyasasında discount aracı kurumlar konseptinin uygulanabilirliği
The Applicability of discount brokerage concept in Turkish capital markets
  1. Tez No: 130693
  2. Yazar: DENİZ CAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Kuzey Amerika'da yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren Discount Aracı Kurumları yatırımcılara düşük komisyon oranları ile hizmet vermektedir. Buna karşın Discount Aracı Kurumlan genellikle Tam Hizmet Veren Aracı Kurumların sunduğu yatırım tavsiyesi, kurumsal finansman gibi hizmetleri vermemektedir. Discount Aracı Kurumlar'ın pazar payı ABD'de %40'lara ulaşmıştır. Türkiye'de aracı kurumların Pazar payı yoğunlaşması oldukça düşüktür. Kuzey Amerika'da serbest olan minumum alım-satım komisyon oranlarının yakında gelecekte Türkiye'de de kaldırılması planlanmaktadır. Ancak aracı kurumların tam rekabete geçmeden sermayelerini güçlendirmeleri ve yatırımcıyı koruyacak düzenlemelerin artırılması gereklidir. Türkiye'de 119 aracı kurumdan sadece 20-30 tanesi Tam Hizmet Veren Aracı Kurumlara uygun bir yapı sergilemektedir. Kalan aracı kurumların etkin faaliyet gösterebilmesi için yeni yasal düzenlemeler gerekmektedir. Bu düzenlemeler içinde Discount Aracı Kurumları Türkiye için önemli bir seçenek olarak sunulmuştur. ABSTRACT Discount Brokerage Firms, established 30 years ago in North America operate with very competitive and low fees. However, Discount Brokerage Firms generally do not offer investment advisory, research and corporate finance services, which are offered by Full Service Brokerage Firms. Discount Brokerage Firms' market share has reached to 40% in USA. The market concentration of brokerage firms in Turkey is very low. The e limination of lower limit on trading c ommissions has been planned in the near future in Turkey, which had been removed from market regulations in 1975 in USA. Yet, brokerage firms need to strengthen their capital requirements and enhance the investor protection regulations before full competition in the brokerage market take place. Of the 119 brokerage firms in Turkey, only 20-30 may fall into Full Service Brokerage Firm category. New regulations are essential for the rest to operate effectively. Among these regulations, Discount Brokerage Firm concept is presented as a significant choice in Turkey.
Özet (Çeviri)