Hidrofilik ve hidrofobik yüzeylerde aktif maddelerin ve boyar maddelerin adsorpsiyonu
Adsorption of surfactants and dyes on hydrophilic and hydrophobic surfaces
- Tez No: 130836
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ATUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET HIDROFILIK VE HIDROFOBIK YÜZEYLERDE YÜZEY AKTİF MADDELERİN VE BOYAR MADDELERİN ADSORPSİYONU Uçucu kül üzerinde katyonik boyar madde olan toluidin mavisinin (toluidin blue, TB) sulu çözeltiden ve iki farklı derişimde katyonik yüzey aktif madde (YAM) setil piridinyum klorür (CPC) ve anyonik yüzey aktif madde sodyum dodesil sülfat (SDS) içeren çözeltilerden adsorpsiyonu spektrofotometrik yöntemle incelenmiştir. Adsorpsiyon izotermlerinin biçimlerinden yararlanılarak adsorpsiyonun mekanizması ve yüzeyin hidrofil-hidrofob karakterindeki değişimler karşılaştırılmıştır. Artan CPC derişiminin boyar madde tutunmasını azaltması, YAM katyonlarının uçucu kül yüzeyinde boyar madde katyonları ile yarıştığını göstermiştir. Düşük derişimde anyonik yüzey aktif madde SDS varlığında S tipi adsorpsiyon izotermi elde edilmiştir. Yüksek boyar madde derişimlerinde sulu çözeltidekine göre daha fazla boyar madde tutulması anyonik YAM ile katyonik boyar madde iyonları arasında elektrostatik çekim kuvvetleriyle açıklanmıştır. Yüksek SDS derişimlerinde TB adsorpsiyonundaki azalma SDS' nin TB' yi çözündürme etkisi ile ilişkilendirilmiştir. Anyonik boyar madde asit mavisinin (Acid blue 25, AB) aynı derişimlerde, katyonik YAM CPC ve anyonik YAM SDS ortamından ve sulu çözeltiden adsorpsiyonu incelenmiştir. AB 25' in seyreltik CPC den adsorpsiyonu, sulu çözeltidekine göre daha fazla olmasına rağmen derişik CPC den adsorpsiyon gözlenmemiştir. Anyonik yüzey aktif madde varlığında ise artan SDS derişimi ile adsorpsiyonda azalma görülmüştür. Uçucu kül üzerinde SDS adsorpsiyonu yüzey gerilim ölçülerek izlenmiştir. Değişik derişimlerde SDS ile kaplanmış yüzeylerde CPC adsorpsiyonu çalışılmış ve SDS kaplanmamış yüzeydeki CPC adsorpsiyonu ile karşılaştırılmıştır. SDS ile muamele edilmiş yüzeylerdeki CPC adsorpsiyonunda, artan SDS miktarına bağlı olarak artış görülmüştür. Tüm deneyler 298, 308 ve 318 K' de gerçekleştirilmiş, sıcaklığın denge sabiti üzerindeki etkisinden yararlanılarak termodinamik parametreler hesaplanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY ADSORPTION OF SURFACTANTS AND DYES ON HYDROPHILIC AND HYDROPHOBIC SURFACES Adsorption of Toluidine Blue, a cationic dye, on fly ash in the presence of cationic surfactant cetyl pyridinium chloride (CPC) and anionic surfactant sodium dodecyl sulphate (SDS) at two different concentrations has been investigated spectrofotometrically. Adsorption mechanism and hydrophilic-hydrophobic character change of the surface have been compared by means of the type of adsorption isotherms. Decrease in dye adsorption in the presence of higher CPC concentration, indicated that surfactant cations and dye cations compete for fly ash surface. S shaped adsorption isotherm obtained in the presence of low concentration of anionic surfactant SDS. At higher dye concentration, increase in dye adsorption may be explained by electrostatic attraction forces between anionic surfactant and cationic dye ions. At higher SDS concentration, decrease in dye adsorption may be explained by solubilization of SDS on TB. Adsorption of AB 25, an anionic dye on fly ash has been also studied in the presence of same cationic and anionic surfactants at the same concentrations. Adsorption of AB 25 increased in the presence of low concentration of CPC but no adsorption observed for higher concentration of CPC. In the presence of anionic surfactant it has been observed that adsorption of AB 25 decreased with increase in SDS concentration. Adsorption of SDS on fly ash has been studied by surface tension measurements. Adsorption of CPC on fly ash modified by SDS at various concentration has been seperately studied and compared with adsorption from non modified fly ash. It has been observed that CPC adsorption on surfactant modified fly ash increased as the concentration of SDS increased. All experiments were performed at 298, 308 and 318 K and thermodynamic parameters were calculated from the relation between temperature and equilibrium constant. XII