Durusu (Terkos) gölü havzası balıkları ve bunlardan turna balığı (Esox lucius Linnaeus, 1758)'nın biyolojisi üzerinde araştırmalar
A Study on the fishes of Durusu (Terkos) lake basin and the biology of the pike (Esox lucius Linnaeus, 1758)
  1. Tez No: 130838
  2. Yazar: MÜFİT ÖZULUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Durusu (Terkos) Gölü Havzası Balıkları ve Bunlardan Turna Balığı (Esox lucius Linnaeus, 1758)'nın Biyolojisi Üzerinde Araştırmalar. Durusu Gölü Havzası' nda yaşayan balıkların saptanması amacı ile 28 Mayıs 2000 ve 5 Aralık 2002 tarihleri arasında gölün çeşitli yerlerinden ve göle akan derelerden sade-fanyalı-serpme ağları, el kepçesi ve elektroşok cihazı ile yapılan örneklemeler sonucunda 27 balık türü elde edilmiş ve bunların tanınma özellikleri verilmiştir. Bu türlerden 8 tanesi Clupeonella cultriventris (Nordmann,1840), Barbus cyclolepis Heckel, 1837, Carassius carassius (Linnaeus, 1758), Atherina boyeri Risso, 1810, Gambusia holbrooki Girard, 1859, Syngnathus abas t er Risso, 1826, Knipowitschia cauc asica (Berg, 1916) ve Neogobius eurycephalus (Kessler, 1874) Durusu Gölü Havzası' ndan ilk kez elde edilmişlerdir. Durusu Gölü'nde 26 Ekim 2000 ve 18 Eylül 2001 tarihleri arasında aylık olarak elde edilen 132 adet turna balığı {Esox lucius Linnaeus, 1758)' nın biyolojisi içinde yaş, boy ve ağırlık dağılımları, yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy-ağırlık ilişkileri, kondisyon faktörü, gonad olgunluk evreleri, gonadosomatik indeks değerleri, üreme (yumurtlama) zamanının belirlenmesi ile ilk üreme olgunluğu kazanılan yaş-boy saptanmıştır. Dişi bireyler 0-VII yaş grupları, erkek bireyler I-V yaş grupları arasında dağılış göstermektedirler. Cinsiyetlere göre L^ ve W* değerleri sırasıyla: Dişi=1169,27mmTL, 11599,79gr; Erkek=1052,05mmTL, 9477,42gr. Boy- ağırlık ilişkisi dişi bireyler için logW=-2,31160+3,08331ogTL, r=0,9940; erkek bireyler için logW=-2,55133+ 3,22841ogTL, r=0,9881 olarak bulunmuştur. İlk üreme yaşı ve boyu erkeklerde 1. yaş grubunda 325mmTL, dişilerde II. ve III. yaş gruplarında 408rnmTLdir. Gonadosomatik indeks ve gonad evrelerine göre yumurtlamanın, 7-14°C yüzey suyu sıcaklığında Şubat' m ikinci yarısı ile Mart sonu arasında olduğu söylenebilir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Study on the Fishes of Durusu (Terkos) Lake Basin and the Biology of the Pike (Esox lucius Linnaeus, 1758). In result of samplings, carried out with the aim of determining the fishes living in Durusu Lake Basin, totally 27 species were identified and their descriptive characters were given. Samples were obtained via gill net, trammel net, cast-net, scoop-net and electroshocker from different regions of the lake and streams reaching to the lake between the dates of 28th May 2000 and 5th December 2002, Eight species [Clupeonella cultriventris (Nordmann,1840), Bar bus cyclolepis Heckel, 1837, Carassius carassius (Linnaeus, 1758), Atherina boyeri Risso, 1810, Gambusia holbrooki Girard, 1859, Syngnathus abas ter Risso, 1826, Knipowitschia caucasica (Berg, 1916) ve Neogobius eurycephalus (Kessler, 1874)] of them were reported for the first time from Durusu Lake Basin. Age, length and weight distributions, age-length, age-weight and length-weight relationships, the condition factor, gonad maturity stages, gonadosomatic index, reproduction (spawning) period and the first sexual maturity age-length in the biology of 132 pike (Esox lucius Linnaeus, 1758), monthly obtained between the dates of 26l October 2000 and 1 8th September 200 1 from Durusu Lake, were determined. The age of females and males ranged between 0-VII and I-V age groups, respectively. L« and W» values according to sexes are as follows: female=1169,27mmTL, 11599,79gr; male=1052,05mmTL, 9477,42gr. The length-weight relation was calculated as logW=-2,31160+3,0833logTL, r=0,9940 for female individuals; as logW=-2,55133+3,22841ogTL, r^0,9881 for male individuals. The first sexual maturity age and length are I age group and 325mmTL in the males and Ü-III age groups and 408mmTL in the females. It is possible to say that spawning continues between the second halve of February and the end of March at 7-14°C surface water temperature, according to gonadosomatic index and gonad maturity stages. A*>lM* VIII