Bayramiç İşletmesi'nde (Kaz dağları) karaçamın (Pinus nigra Arnold) yükseltiye göre beslenme büyüme ilişkileri
Altitudinal nutrition growth relations of black pine (Pinus nigra Arnold) at Bayramiç Forest Enterprise (Kaz mountains)
- Tez No: 130856
- Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN KANTARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
BAYRAMİÇ ÎŞLETMESİ'NDE (KAZ DAĞLARI) KARAÇAM'IN (Pinus nigra Araold.) YÜKSELTİYE GÖRE BESLENME BÜYÜME İLİŞKİLERİ ÖZET Çalışmanın amacı“Bayramiç îşletmesi'nde (Kaz Dağlan) Karaçam'ın ( Pinus nigra Arnold.) yükseltiye göre beslenme-büyüme ilişkileri”nin belirlenmesidir. Çalışma alanımız Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü 'ne bağlı Bayramiç Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içinde bulunan Karaköy ve Çırpılar Orman İşletme Şefliklerinin karaçam ormanlarını kapsamaktadır. Çalışma alanlarımız Kaz Dağlan Kütlesinin kuzey bakılı yamaçları olup, anakaya granittir. 400 m - 600 m, 600 m - 800 m, 800 m - 1000 m, 1000 m - 1200 m ve 1200 m - 1400 m olarak ayrılmış kuşaklardan toplam 36 tane örnek alan belirlenmiştir. Gövde analizi için 90 adet ağaç kesilip, bu ağaçlardan da toplam 349 adet ibre örneği alınmıştır. Ayrıca 108 ölü örtü ( 36 yaprak, 36 çürüntü, 36 humus tabakasından) ve Ah, Aie, A-B, Bts, B-C, Cv horizonlarından toplam 179 toprak örneği alınmıştır. Laboratuvar çalışmalarında ağaçların yaş-boy ilişkileri belirlenmiştir. İbrelerin 1000 tane ağırlığı, organik madde ve toplam azot içerikleri tespit edilmiştir. Ölü örtü tabakalarının ağırlığı, reaksiyonu, organik madde ve toplam azot değerleri bulunmuştur. Toprak horizonlarında ise hacim, ince toprak ve taş ağırlıktan, tane çaplan, asitliği, organik karbon ve toplam azot değerleri belirlenmiştir. Bu Özelliklerin yükseltiyle olan ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece, yetişme ortamı özelliklerindeki farklılıkların karaçamın beslenme büyümesini nasıl etkilediği incelenmiştir. Belirlenen bu yetişme ortamı özellikleriyle yapılan değerlendirmeye göre: (1) yükseltiye bağlı olarak ölü örtü tabakalarının ve toprakların özellikleri değişmektedir. (2) Yükselti kuşaklan arasında özellikle ölü örtünün yaprak tabakasının organik madde ve toplam azot oranlarındaki fark daha belirgindir. (3) Toprakların hacim ağırlığı ve birim hacimdeki ince toprak miktarı yükseltiye bağlı olarak azalmaktadır. (4) Toprakların organik karbon, tüm azot oranlan ve birim hacimdeki miktarları yükseltiye bağlı olarak artmaktadır. (5) İbrelerin 1000 tane ağırlığı yükseltiye bağlı olarak nispeten azalmaktadır. (6) İbrelerin toplam azot oranın yükseltiye bağlı olarak artmıştır. (7) Ağaç boylan 55 yaşında ortalama olarak İÜ. (800 m - 1000 m) kuşakta 163 m, IV. (1000 m - 1200 m) kuşakta 15.4 m, I. (400 m - 600 m) kuşakta 15.3 m, II. (600 m - 800 m) kuşakta 14.0 m ve V. (1200 m - 1400 m) kuşakta 10.1 m olarak bulunmuştur. XIV
Özet (Çeviri)
«w ALTITUDINAL NUTRITION GROWTH RELATIONS OF BLACK PINE (Pinus nigra Arnold.) AT BAYRAMİÇ FOREST ENTERPRISE (KAZ MOUNTAINS) SUMMARY The aim of this study was to determine“Altitudinal nutrition growth relations of Black Pine (Pinus nigra Arnold.) at Bayramiç forest enterprise (Kaz Mountains)”. Study area is in the borders of Karaköy and Çırpılar Directories which are under the authorization of Çanakkale Regional Forest Directory-Bayramiç Forest Enterprise. Study areas are mainly exposed to northern part of basic mass, and constituted from granite parent rock. 36 sample plots were distributed to 400-600m, 600-800m, 800- 1000m, 1000-1200m, and 1200-1400m altitudinal zones. Totally 90 trees were cut down for sectional analysis and 349 pine needle samples were collected from those trees. Also 36 forest floor (36 L, 36 F and 36 H layers) and 179 soil samples were collected. Age-length relations were investigated during office studies. 1000 pieces of needle weight, and organic matter and total nitrogen concentrations of needles were determined. Reaction and weights of forest floor layers, organic matter and total nitrogen contents of forest floor were determined. Volume, fine soil and soil skeleton weights of soil horizons were determined and also soil texture, reaction, organic carbon and total nitrogen values were resulted. The relations between those properties and altitude were tried to be discovered. Furthermore, effects of changing site conditions on the nutrition and growth dynamics were investigated. According to evaluation of analyzed site properties; soil and forest floor characteristics show difference related to upper and lower altitudes. Organic matter and total nitrogen contents of leaf layer show remarkable difference. Volume and fine soil weights decrease at higher altitudes. Organic carbon and total nitrogen contents of soil samples increase at higher altitudes. 1000 pieces of needle weight decreases at higher altitudes. Total nitrogen content of needles increased at higher altitudes. Finally, 55 years old trees have length at IH. altitudinal zone (800-1 000m) 16,3m, at IV. altitudinal zone (1000 - 1200m) 15.4m, of I. altitudinal zone (400-600m) 15.3m, at II altitudinal zone (600-800m) 14.0m and V. altitudinal zone (1200-1400m) 10.1m. XV