Soya (Glycine max. L.)'nın verim unsurları varyasyonuna mikro çevre ve çeşitlerin etkisi
The Effect of micro environment and varieties on the variation of yield components of soybean (Glycine max L.)
- Tez No: 16573
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
1X1 ÖZET Doktora Tezi SOYA (Glycine max. L.)'NIN VERİM UNSURLARI VARYASYONUNA MİKRO ÇEVRE VE ÇEŞİTLERİN ETKİSİ Suay EAYRAMİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Celâl ER 1991, Sayfa: 100 Jüri: Prof.Dr. Celâl ER : Doç. Dr. M.Zeki TURAN : Doç. Dr. Orhan KAVUNCU Bu araştırma, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Yürütülen bu deneme ile soyanın verim unsurları varyasyonuna mikro çevre ve çeşitlerin etkileri araştırılmıştır. Çeşitlerin önemli morfolojik karakterleri ve kalite özellikleri saptanarak incelenmiştir. 12 soya çeşitinin 4 blokta ekilmesinden elde edilen sonuçlar, verim ve verim öğesi, farklı 9 özellik arasında korrelasyon katsayıları ve bunlardan path katsayıları bulmak üzere değerlendirilmiştir. Çeşitleri parsel içi varyasyonları bakımından karşılaştırmada önemli bir kriter olduğu için varyasyon katsayısı da hesaplanmıştır. Varyans analizi yapılarak toplam varyasyonda çeşitler arası varyasyonun payı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar birlikte değerlendirilerek, soyanın verim unsurları varyasyonuna mikro çevre ve çeşitlerin etkileri tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; 1. Denemeye alınan soya çeşitlerinin ilk bakla bağlama yüksekliği 5.90-8.66 cm, bitki boyu 42.45-64.18 cm, bitki başına dal sayısı 3.56-5.31, bitki başına bakla sayısı 33.92-48.78, bakladaki tohum sayısı 2.29-2.49, biyolojik verim 18.75-37.08 g, bin tohum ağırlığı 95.96-135.95 g, tohum verimi 72.11-152.23 kg/da, protein oranı % 30.66-37.54 ve yağ oranı % 18.95-23.87 arasında değişmiştir. 2. Bu araştırmada bin tohum ağırlığı ve bitki başına bakla sayısı, bakladaki tohum sayısı ve bitki başına dal sayısı arasındaXV önemli pozitif bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Buna karşılık, yağ oranı ve bin tohum ağırlığı, ilk bakla bağlama yüksekliği ve bitki boyu ile biyolojik verim ve bin tohum ağırlığı arasında önemli negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Yapılan path analizi sonucunda, incelenen karakterlerin verim üzerine direkt etkileri istatistik olarak önemli bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER : Soya, ilk bakla bağlama yüksekliği, bitki boyu, bitki başına bakla sayısı, bitki başına dal sayısı, bakladaki tohum sayısı, biyolojik verim, bin tohum ağırlığı, tohum verimi, protein oranı, yağ oranı, varyasyon, mikro çevre, korrelasyon, path analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECT OF MICRO ENVIRONMENT AND VARIETIES ON THE VARIATION OF YIELD COMPONENTS OF SOYBEAN (Glycine max L.) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof.Dr. Celâl ER 1991, Page: 100 Jury: Prof.Dr. Celâl ER : Assoc. Prof. Dr. M. Zeki TURAN : Assoc. Prof.Dr. Orhan KAVUNCU This research was carried out in the experimental fields of the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1988. Studies were conducted to determinate the effects of micro environment and varieties on the variation of yield components of soybean. The important morphological and quality characters were investigated. The results from the experiment of twelve varieties of soybean designed in a 4-randomized block' are used to find correlations and path-coefficients between seed yield and nine different traits which are taken as yield components. Variation coefficient was also calculated as it was an important criterion for comparing cultivars according t» variation within the plots.“Among cultivars”parts of the variation were calculated through analysis of the variance. The effects of micro environment and varieties on the variation of yield components of soybean were determined with the common evaluation of the results obtained. The results obtained can be summarized as follows: 1. Some characteristics of tested soybeans varied as follows; the first pod setting height 5.90-8.66 cm, plant height 42.45- 64.18 cm, number of branches per plant 3.56-5.31, number of pod per plant 33.92-48.78, number of seed per pod 2.29-2.49, biological yield 18,75-37.08 g, thousand seed weight 95.96-135.95 g, seed yield 72.11- 152.23 kg/da, protein content 30.66-37.54 % and oil content 18.95- 23.87 %.VI 2. In the research, the significant possitive association was found between thousand seed weight and number of pod per plant, number of seed per pod and number of branches per plant. Whereas the significant negative association was found between oil content and thousand seed weight, the first setting height and plant height, biological yield and thousand seed weight. The studied characters were not found to have significant direct effect on yield with respect to path analysis. KEY WORDS : Soybean, The first pod setting height, plant height, number of pod per plant, number of branches per plant, number of seed per pod, biological yield, thousand seed weight, seed yield, protein ratio, oil ratio, micro environment, correlation, path analysis.