Doğu Anadolu'nun sismotektonik özellikleri
Seismotectonic features of Eastern Turkey
  1. Tez No: 130864
  2. Yazar: NİHAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET TİHEuSÎSm» f*«wpert DOĞU ANADOLU'NUN SİSMOTEKTONİK ÖZELLİKLERİ Arabistan Levhasının Avrasya ile çarpışması ve Bitlis Okyanusunun kapanması sonucunda Türkiye'nin bir kısmının batıya doğru kaçması, Anadolu Levhasını şekillendirmiştir. Arabistan'ın kuzeye doğru ilerlemesi, Anadolu'nun saatin ters yönü rotasyon bileşeniyle batıya doğru hareketine izin veren Kuzey ve Doğu Anadolu fay zonları boyunca olmuştur. Bu çalışmada, Doğu Anadolu'nun günümüz tektonik hareketini incelemek amacıyla önce 15 Kasım 2000 Van (M=5.4), 01 Mayıs 2003 Bingöl (M=6.4) ve 13 Temmuz 2003 Pötürge (M=5.7) depremlerinin anaşok ve artçışoklannın broad-band kayıtlan, Kuge (2003) yöntemi kullanılarak incelenmiş ve CMT parametreleri belirlenmiştir. 01 Mayıs 2003 Bingöl depreminin 35 adet artçı depreminin, 13 Temmuz 2003 Pötürge depreminin ise 9 adet artçı depreminin CMT parametreleri belirlenmiştir, ikinci olarak da Gephart (1990) yöntemi kullanılarak Doğu Anadolu, Van, Şenkaya, Maraş Üçlü Eklemi, Bingöl ve Malatya bölgelerine gerilme tensör analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Doğu Anadolu bölgesi için asal gerilme eksenlerinin azimut ve dalımlan cti için (350,0), a2 için (260,81), az için (80,9), Van bölgesi için asal gerilme eksenlerinin azimut ve dalımları crı için (143,38), o~2 için (288,46), 03 için (39,18), Şenkaya bölgesi için asal gerilme eksenlerinin azimut ve dalımlan cı için (178,18), 02 için (5,72) ve 03 için (268,2), Maraş Üçlü Eklemi bölgesi için asal gerilme eksenlerinin azimut ve dalımlan 0*1 için (350,0), 0*2 için (280,74), 03 için (260,16), Bingöl bölgesi derin artçıları kullanarak elde edilen asal gerilme eksenlerinin azimut ve dalımları cti için (197,14), o2 için (295,30), 03 için (84,56), Bingöl bölgesi sığ artçıları kullanarak elde edilen asal gerilme eksenlerinin azimut ve dalımları cı için (350,0), ct2 için (80,83), 03 için (260,7) ve Malatya bölgesi için asal gerilme eksenlerinin azimut ve dalımları o\ için (162,1 8), 02 için (39,60), o~3 için (260,24) olarak bulunmuştur. Bu çalışma, Doğu Anadolu'nun karmaşık tektonik özelliklere sahip olduğunu açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SEISMOTECTONIC FEATURES OF EASTERN TURKEY The collision of the Arabian plate with Eurasia and closure of the Neotethyan Bitlis Ocean resulted in the westward extrusion of Eastern part of Turkey to form the Anatolian plate. The northward displacement of the Arabia has been accommodated along the north and east Anatolian strike-slip zones which allow Anatolia to move westward with a component of anticlockwise rotation. In this study, we investige present-day tectonics acting in Eastern Turkey, firstly the broad-band records of the mainshock and aftershocks of 15 November 2000 Van (M=5.4), 01 May 2003 Bingöl (M=6.4) and 13 July 2003 Pötürge (M=5.7) earthquakes are inverted using Kuge (2003) method. Besides, the CMT parameters of mainshock and aftershocks are determined of 15 November 2000 Van earthquake. The CMT parameters of 35 aftershocks of 01 May 2003 Bingöl earthquake and the CMT parameters of mainshock and 9 aftershocks of 13 July 2003 Pötürge earthquake are determined. Secondly using Gephart (1990) method, the stress tensor analysis is applied the Eastern Turkey and Van, Şenkaya, Maras triple junction Bingöl and Malatya regions. According to our results, the orientation of the pricipal stress axes' azimuths and plunges for the Eastern Turkey are cti=(350,0), O2=(260,81), cf3=(80,9), the orientation of the pricipal stress axes' azimuths and plunges for the Van region are cti=(143,38), a2=(288,46),