Diyarbakır içme suyu dağıtım sistemi kayıp önleme projesi
The Precaution water losses project of Diyarbakır distribution system
- Tez No: 131161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ŞENEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZ Yüksek Lisans Tezi DİYARBAKIR İÇME SUYU DAĞITIM SİSTEMİ KAYIP ÖNLEME PROJESİ Kemal BULUŞ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı 2003, Sayfa 102 Son derece kısıtlı olan dünya içme suyu kaynaklarının etkin kullanılmaması nedeniyle, temin edilenin yaklaşık yarısı kaybedilmektedir. Bu çalışma ile içme suyu kayıplarının temin sisteminin hangi noktalarında hangi sebeplerden dolayı kaybedildiğinin belirlenerek, önlem almayı sağlayacak sonuçlara ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Diyarbakır İçme Suyu Temin Sistemi irdelenmiş, dağıtım sistemi içersinde 16 000 nüfuslu bir alanda su kayıpları tespit çalışması yapılmıştır. Çalışma sırasında pilot bölgenin haritalama, nüfus ve ihtiyaç debisini belirlemek için sayısal uydu fotoğrafından, su kayıplarını belirlemek için de debi- basınç ölçümlerinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak da bölgedeki su kaybının %39,8 (%14,1 fiziki, %25,7 idari) olduğu saptanmış ve çözümü için; GIS, Scada ve tahakkuk tahsilat programları ile desteklenmiş bir Kayıp önleme Birimi 'nin kurulması önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Su Kaybı, Debi Ölçümü, Vana, Şebeke, SCADA, GIS ART Ml? OR wö^->
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE PRECAUTION WATER LOSSES PROJECT OF DİYARBAKIR DISTRIBUTION SYSTEM Kemal BULUŞ Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering 2003, Page 102 Because of unefficient usage of limited domestic water sources approximately half of the supplied water is lost already. The aim of this thesis is to investigate at which part of the water supply system water losses occurs with the reasons and to reach the conclusions which will help to take necessary measures to avoid this water losses. Within this framework Diyarbakır Water Supply System is examined and water losses are investigated at a part of the distribution system with 16 000 population. During this investigations digital satellite photographs, water flow and pressure measurements are used to identify the population and needed water flow and mapping of this pilot area. As a conclusion, water losses in the pilot area is determinated as %39,8 (%14,1 physical, %25,7 administrative) and to solve this it is proposed to establish a“Losses Preventive Department”which is supported with GIS, SCADA and Collection-Billed Programs. KEY WORDS: Water loss, water flow, Valve, network, SCADA, GIS