Alifatik aminli 3,5-di-tert-bütil-2-hidroksi-benzaldeminli schiff bazlarının türevleri ve onların Cu(II) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and spectroscopic studies of Cu(II) complexes with aliphatic amines 3,5-di-tert-butyl-2-hidroxybenzaldimine schiff base
- Tez No: 131162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET ALİFATİK AMINLI 3,5-DI-TERT-BÜTİL-2-fflDROKSİ-BENZALDEMİNLİ ŞİFF BAZLARININ TÜREVLERİ VE ONLARIN CU(II) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, KARAKTERİZASYONU VE SPEKTROSKOPİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Mehmet GÜLER HARRAN ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KİMYA ANADİLİM DALI Doç. Dr. Eşref TAŞ Jüri (Danışman) : Doç. Dr. Eşref TAŞ Jüri Doç. Dr. Hamdi TEMEL Jüri Yrd. Doç Dr. Fatih ASLAN Schiff bazları ligandlan ve onların metal kompleksleri koordinasyon kimyası gelişiminin tümünde önemli bir kısmını tişkil etmektedir. Bununla beraber 1950 lere kadar bu alanda somut ve hızlı ilerlemeler gerçekleştirilemedi ilk günlerde temel kompleksler için sarfedilen tüm çabalar sentez ve koordinasyona yönlendirildi. O günlerde ilgi çekici olmasa da bu günlerde schiif bazına kuvvetli bir şekilde ihtiyaç vardır Schiff bazları ve onların metal kompleksleri biyokimya, anatitik, endüstriyel alanda ve antimikrobial etmen olarak önemli artmaktadır. Schiff bazı metal kompleksleri endüstriel ve biyolojik olarak kullanımlarından dolayı geniş bir şekilde çalışılmaktadır. 45Bu çalışmada 3,5-di-tert -butil-2-hidroksibenzaldehit ve 1 -{3- Aminopropil)-imidazol, 4-(3-Aminopropil)morfolin, 1 -(3-AminopropiI)Pyrolidinon, l-(3-Aminopropil)-2-metil piperidin aminlerinden şekillenen schiff bazı ligandı ve Cu(II) ile kompleksinin sentezi, spektroskopik karakterizasyonu ve oksidasyon davranışları incelenmiştir. Ligandların ve komplekslerin yapıları Şekil 4.2.5?de verilmiştir. Ligand ve komplekslerin yapılarını açıklamada, Elementel Analiz, FT-IR, UV-Vis. 'H-NMR ve 13C-NMR Spektrumu, Magnetik Süsseptibilite, Termogravimetrik Analiz (TGA) kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Schiff bazı, Cu(II) metal kompleksleri 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYNTHESIS, CHARACTERIZATION AND SPECTROSCOPIC STUDIES OF CU(II) COMPLEXES WITH ALIPHATIC AMINES- 3,5-DI-TERT-BUTYL-2-HIDROXYBENZALDIMINE SCHIFF BASE Mehmet GULER Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Doç. Dr. Eşref TAŞ Jüri (Danışman) : Jüri Jüri Doç. Dr. Eşref TAŞ Doç. Dr. Hamdi TEMEL Yrd. Doç Dr. Fatih ASLAN Schiff bases continue to occuhy an important positior as ligands in coordination chemistry even after almost a century since their discovery (53). schiff bases and their metal complexes are becoming increasingly important a biochemical, analytical, industrial, and intimicrobial agents(54) The metal complexes with Schiff bases as ligands have been playing an important part in the development of coordination chemistry as a whole. However, it was not until the I950sthat concrete and rapid advances in this field became evident. 47In the early days the main efforts were directed toward synthesis and characterization of rather fundamental complexes, which do not look striking nowadays but were strongly needed in those days. Schiff base metal compexes have been a widely studied subject because of their industrial and biological applications(55) In this paper we report the synthesis, spectroscopic characterization and oxidation behaviour of the copper (II) complexes from Schiff Bases formed from 3,5-Di-tert-butyl-2-hidroxybenzaldehyde (3,5-DTB) and l-(3- Aminopropyl)imidazole, 4-(3-Aminopropyl)morpholine, l-(3-Aminopropyl)-2- pyrrolidinone, l-(3-Aminopropyl)-2-methylpiperidin compounds. The structures of ligands and complexes are given in Scheme 4.5.2 To elucidate the structures of the ligand and complexes, elemental analyses, FT-IR, UV-VIS, 'H-NMR and 13C-NMR spectra, magnetic susceptibility measurements, and thermogravimetric analyses (TGA). KEY WORDS: Schiff base, Cu(II) complexes 48