Nadir toprak elementlerinin seryum oksite ilavesi ile pigment üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of cerium oxide based pigments with the addition of rare earth elements
- Tez No: 131211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NADİR TOPRAK ELEMENTLERİNİN SERYUM OKSİTE İLAVESİ İLE PİGMENT ÜRETİMİ VE KARAKTERİZASYONU HİLAL TOPUZ Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Seramik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Servet TURAN 2003, 59 Sayfa Seramiklerin renklendirilmesinde kullanılan pigmentler değişik metal oksit karışımlarının yüksek sıcaklıklarda kalsinasyonu sonucunda elde edilen inorganik pigmentlerdir. CeÛ2 bazlı pigmentler az bilinen ancak seramik sırlar içerisinde pembe-turuncudan, kırmızı-kahveye değişik tonlar veren inorganik tozlardır. Bu pigmentler ergimiş sır ve cam içerisinde, yüksek ısıl ve kimyasal kararlılığa sahiptirler. Yapılan bu çalışmada, 1^203, Nd2Û3, Yb2Û3 ve Y2O3 gibi bazı nadir toprak elementleri ilave edilen CeO2 ve Pr6O11'in yüksek sıcaklıklarda kalsinasyonu ile CeÛ2 bazlı pigmentler hazırlanmıştır. Pigment üretiminin maliyetini düşürmek için zenginleştirilmiş Eskişehir Kızılcaören bölgesi nadir toprak elementleri, Fe2Û3 kaynağı olarak Samsun bakır atığı ve kumlama atığı (Entil A.Ş.) CeÛ2 bazlı pigmentlerin üretiminde kullanılmıştır. Ayrıca P^On yerine kullanılabilecek alternatif oksitlerin belirlenmesi amacıyla SrCÛ3 ve ZrO2 içeren pigmentler hazırlanmıştır. Elde edilen pigmentler, X-ışınlan difraktometresi (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve mikroskoba bağlı olarak çalışan enerji saçılımlı X-ışınlan spektrometresi (EDX) kullanılarak karakterize edilmiş ve çift pişirim duvar karosu sın içerisinde kullanılmışlardır. Sırlamadan sonra elde edilen renkler UV-spektrofotometre kullanılarak L*a*b* parametreleri olarak belirlenmiştir. Kompozisyona ve kalsinasyon sıcaklığına bağlı olarak pembe-turuncudan, kırmızı kahveye değişim gösteren renk tonları elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : İnorganik pigmentler, CeO2-PrO2 pigmentler, katı çözelti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis PRODUCTION AND CHARACTERIZATION OF CERIUM OXTOE BASED PIGMENTS WITH THE ADDITION OF RARE EARTH ELEMENTS HİLAL TOPUZ Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Ceramic Engineering Program Supervisor : Assoc Prof. Dr. Servet TURAN 2003, 59 pages The pigments used for coloring ceramics are inorganic pigments are obtained by high temperature calcination of various metal oxide mixtures. The pigments based on CeC^ structure give various pink-orange to red-brown hues in ceramic glazes. The pigments possess high heat and chemical stability in molten glass and glazes. In this study, this type of pigments were prepared by high temperature calcination of CeC>2 and ProOn with admixed rare earth elements such as La2Û3, Nd203, Yb2Û3 and Y2O3. In order to decrease the cost of CeC>2 pigment production, enriched Eskişehir Kızılcaören region rare earth elements and Samsun copper production process waste, grinding wastes from Cast Iron Foundry as iron oxide source were used to synthesize CeC>2 based pigments was investigated. In addition, SrCC>3 and Z1O2 were used instead of P^On to obtain red hue. The resulting pigments were characterised using X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscope (SEM) attached with an energy dispersive X-ray spectrometer (EDX) and were used in double firing glazes. The colours obtained after glazing were defined as L*a*b* parameters by using UV-spectrofotometer. Various pink-orange to red-brown hues were obtained depending on the composition and calcination temperature. Keywords : Inorganic pigments, Ce02-Pr02 pigments, solid solution. 11