Başboynuyolu (Tirebolu-Giresun) piritli-kuvars ve skarn cevherleşmelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 13128
  2. Yazar: AYŞE BARUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİTHAT VICIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı Başboynuyolu Mah. (Tirebolu-GÎRESUN) ve civarında granofir getirimine bağlı olarak gelişen damar tipi ve skarn tipi cevherleşmelerin incelenmesi ve bu cevherleşme lerin altın içeriklerinin araştırılmasıdır. Çalışma alanında yaşlıdan gence doğru şu birimler bulunur: Harşit Graniti: İnceleme alanının doğusunda stok şeklinde yüzlek verir. Alt Kretase sonunda yerleşmiştir. Mikrogranit özelliği gösterir. Dasitik lav ve tüfler: inceleme alanının güneyinde ve batı sında yüzlek verir, içerdiği kireçtaşı merceklerinde bulunan Globotruncana fosillerinin incelenmesiyle Kampaniyen yaşlı olduğu saptanmıştır. Çoğunlukla altere olmuştur ve pirit cev herleşmeleri içerir. Andezitik-bazaltik lav ve tüfler: inceleme alanında en çok rastlanılan birimdir, içerdiği kireçtaşı merceklerinde bulu nan Globotruncana fosillerinin incelenmesiyle Maastrihtiyen yaşlı olduğu belirlenmiştir. Skarn cevherleşmeleri içerir. Gelevera Granofiri: Gelevera Dere' si boyunca damarlar şeklin de gözlenir. Tersiyer'de yerleşmiştir. Üst Kretase yaşlı asit ve bazik birimleri termal ve hidrotermal alterasyona uğrat mıştır. Alüvyonlar: Dere yataklarında gözlenir. Kuvaterner yaşlıdır lar. Çakıl ve bloklardan oluşurlar. Çalışma alanında damar tipi ve skarn tipi cevherleşmeler saptanmıştır. Damar tipi cevherleşmeler: Granofirin hidrotermal getirimi ile dasitik tüflerin çatlak ve boşluklarında oluşmuşlardır. Cevher minerali pirit, gang minerali kuvarstır. Kuvars kris talleri içerisinde çok az miktarda wolframite rastlanmıştır. Skarn tipi cevherleşmeler: Granofir ile bazik seviyeler içe risinde bulunan kireçtaşı dokanağında oluşmuşlardır. Cevher minerali olarak manyetit ve spekülarit bulunur. Hidrotermal ayrışma mineralleri ise pirit, kalkopirit, galen ve çinko blenddir. Gang minerali olarak aktinolit, tremolit ve epidot bulunur. Sıvı kapanım çalışmaları Torungölü kuvarslı-pirit dama rından alınan kuvars kristalleri üzerinde yapılmıştır. Yak laşık 130-280"C arasında değişen oluşum ısısı değerleri elde edilmiştir. Ekonomik jeolojik incelemelerde her iki cevherleşme örneklerinde az miktarlarda altın varlığı saptanmıştır. Fakat tenor ve rezerv miktarı hakkında bir çalışma yapılmamıştır. Bu amaçla yapılabilecek bir çalışma ile altının tenor ve re zerv durumu ortaya çıkarılabilir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this work is to study vein-type and skarn-type mineralization and their Au-content, developed on account of the granophyre intrusion in the area around Baş- boynuyolu Mah. (Tirebolu- Giresun). In the study area, from bottom to top, the following lithologic units are encountered, Harşit Granite: It crops out as a stock in the eastern part of the area. It should be intruded at the end of Early Cretaceous and has microgranitic characteristics. Dacit lava and tuffs: They are cropping out in the southern and western parts of the study area. The Globotruncana speci es recovered from the limestone lenses i this unit indicate a Campanian age. They are often highly altered and contain pyrite mineralisation. Andesite-basalt lava and tuffs: The most common lithologic u- nit in the area. The Globotruncana specils recovered from the limestone lenses in this unit indicate a Maastrichtian age. They include skarn mineralisations. Gelevera Granophyre: It is observed as veins along the Gele- vera Deresi and should be intruded during the Tertiary. Its intrusion produced thermal and hydrothermal alterations on acidic and basic rock of Upper Cretaceous period. Alluvium: Observed only along the creeks. They are Quaternary sediments and consist of gravels and blocks. Vein-type and skarn-type mineralisations are observed in the study area, Vein-type mineralisations: As a result of hydrothermal effects of the granophyre intrusion, developed on the pores and cracks of dacite tuffs. Ore mineral is pyrite and gangue mi neral quartz. Wolframite may occur in quartz minerals in very low concentration. Skarn-type mineralisations: They are observed at the contact of granophyre with limestones, which occur as lenses in basic rocks. Ore minerals are magnetites and specularite. Hydro- thermal alteration minerals are pyrite, chalcopyrite, galen and sphalerite. Actinolite, tremolite and epidote are seen as gangue minerals. Fluid inclusion works are carried out on quartz minerals taken from Torungölü quartz-pyrite vein. The temperature obtained varies between 130-280 "C. From the economic-geologic point of view, in both types of mineralisations, gold minerals occurs, although in very low concentrations. No works are done on its grades and reserves, but a research in this direction could reveal the real situation. VI