Gümüşali formasyonunun (üst devoniyen) Çürükler köyü (Feke-Adana) yöresindeki fasiyes özellikleri ve conodont faunası
- Tez No: 13129
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET GEDİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Ö2ET Bu çalışma, özellikle Doğu Toros orojenik kuşağı boyunca yaygın bir yüzeyleme veren, üst Devoniyen yaşlı Gümüşali Formasyonu' nun, çürükler Köyü (Feke-Adana) yöresindeki fasiyes özellikleri ve conodont faunası ile ilgilidir. Gümüşali Formasyonu; başlıca kuvars kumtaşı, kuvars miltaşı ve şeyilerden oluşan kırıntılı kayalar ile, farklı fasiyes özellikleri gös teren kireçtaşlarmın ardalanmasından oluşmuştur, incelenen stratigrafik kesitte yaklaşık 600 metrelik bir kalınlık sunan bu istifin sedimantolo jik özellikleri ve içerdiği biyata, çökelmenin sıg gel-git altı bir or tamda geliştiğini gösterir, istif içindeki kireçtaşlarmın mikrofasiyes analizi sonucunda, hakim biyota ya da özel biyota ve çökelme dokusu. esas alınarak, aşağıdaki fasiyesler ayırtlanmıştır. Fl-Çamurtaşı fasiyesi, F2-Biyoklastik vaketaşı/istiftaşı fasiyesi, F3-Mercanlı (Disphyllum sp. ) engeltaşı fasiyesi, F4-Hercanlı-biyoklastik vaketası fasiyesi, F5-Gastropöd istif taşı fasiyesi, F6-0nkoidli-biyaklastik istiftaşı/tanetaşı fasiyesi, F7-Biyoklastik istiftaşı/tanetaşı fasiyesi, F8-Brachiopodlu istiftaşı/tanetaşı fasiyesi, F9-Brachiopod-ekinoderm istiftaşı/tanetaşı fasiyesi, FlO-Brachiopod-ekinoderm-bryozoa istiftaşı/tanetaşı fasiyesi, Fll-Ostracodlu tanetaşı fasiyesi, F12-Dasycladacean algli-biyoklastik istif taşı fasiyesi, F13-Stromataporoidli-biyoklastlk istif taşı fasiyesi, F14-Biyoklastlı-pelletli tanetaşı fasiyesi, FÎ5- Umbel lina sp. içeren çamurtaşı/Umbellinaa sp. içeren pelletli- intraklastlı tanetaşı fasiyesi. F16-Spikülitik vaketası /istif taşı fasiyesi. Bu fasiyeslerden, çamurtaşı, vaketası ve engeltaşı dokusuna sahip olanlar, çok az veya hiç conodont içermezler. En bol fauna, istif taşı ve tanetaşı dokusuna sahip olan fasiyeslerden elde edilmiştir. Bunlardan, özellikle ostracodlu tanetaşı fasiyesi, en yüksek tür çeşitliliğine sahip fasiyeslerden birini oluşturur. Gümüşali Formasyonu, başlıca Icriodus (10 tür, 2 alttür) ve Polygnathus' ların (15 tür, 3 alttür) baskın olduğu bir conodont faunası içerir. Bu iki taksona ait türlerin dikey dağılımları, kesin menzilleri ni vermekten uzaktır.istif içinde Palmatalepis türleri de bol (S tür, 1 alttür), fakat çak sınırlı bir dikey dağılıma sahiptirler. Ancyrodella (5 tür), Ancyro- gnathus (3 tür), Bispathodus (1 tür), Mehlina (2 tür), Pelekysgnathus (3 tür) ve Pseudopolygnathus
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tills study is related to the facies characteristics and the cono dont fauna of the Gümüsali Formation (Upper Devonian) around çürükler (Feke-Adana) which are widely exposed along the Eastern Taurus Orogenic Belt. The Gümüsali Formation, consist mainly of. alternation of detrital rocks such as quartz sandstones, quartz siltstones, shales, and limestones showing different facies characteristics. The thickness of the Formation is approximately 600 meters and its sedimentological characteristics and biota indicate a shallow subtidal depositional environment. According to the dominant biota or special biota and depositional texture, the following facies are distinguished. Fl-Mudstone facies, F2-Bioclastic wackestone/packstone facies, F3-Coral iDisphyllum sp. ) baff lestone facies, F4-Coral-bioclastic wackestone facies, F5-Gastropod packstone facies, F6-0ncoid-bioclastic packstone/grainstone facies, F7-Bioclastic packstone/grainstone facies, F8-Brachiopod packstone/grainstone facies, F9-Brachiopod-echinoderm packstone/grainstone facies, FlO-Brachiopod-echinoderm-bryozoan packstone/grainstone facies, Fll-Ostracod grainstone facies, F12-Dasycladacean algal-bioclastic packstone facies, F13-Stromatoporoidal-bioclastic packstone facies, F14-Bioclastic-pelletoidal grainstone facies, F '15- Umbel Una sp. bearing mudstone/ WmoeJ 1 ina sp. bearing pelletoidal-intraclastic grainstone F16-Spiculltic wackestone/packstone facies. Among the facies shown above, which particularly have mudstone, wackestone and bafflestone texture are contain very few conodont or barren from conodont. The facies which have packstone and grainstone texture includes the most abundant and the mast diversive fauna, both in species and quantity. The conodont fauna are dominated by Icriodus (10 species, 2 subspecies) and Polygnathus (15 species, 3 subspecies), but their vertical distributions are too irregular to ensure their precise ranges. viiSpecies of Falmatolepis (8 species, 1 subspecies) are also abundant, but they have a very restricted vertical distribution. Ancyrodella (5 species), Ancyrognathus