Türk linyitlerinin mikrodalga ışınım enerjisi ile hidrojen verici ortamda sıvılaştırılmasına katalizörlerin etkisi
Effect of catalysis liquefaction of Turkish lignites by microwave energy in hydrogen donor medium
  1. Tez No: 131418
  2. Yazar: EMİNE YAĞMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER TOĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRK LİNYİTLERİNİN MİKRODALGA IŞINIM ENERJİSİ İLE HİDROJEN VERİCİ ORTAMDA SiyiLAŞTIRILMASINA KATALİZÖRLERİN ETKİSİ Emine YAĞMUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Pro£ Dr. Taner TOĞRUL Zonguldak bitümlü kömürü ile Tunçbilek, Muğla- Yatağan ve Beypazarı linyitlerinin mikrodalga ısıtma ile tetralinde srvılaşönlmasına CuO, V205 ve TİOı katalizörlerinin (reseptörlerinin), demineralizasyon işleminin ve tepkime suresinin etkileri incelenmiştir. Sıvılaştırma deneyleri modifıye edilmiş mikrodalga finnda geri soğutucu altında gerçekleştirilmiştir. Orijinal kömürlerin sıvı Orun verimine, tetralm/kömur oranmm etkisini belirleyebilmek için deneyler S/l, 10/1 ve 12/1 tetralin/kömür oranında yapılmış ve en uygun tetralin/kömür oranının 8/1 tetralin/kömür olduğu sonucuna varılmıştır. Ürün dağılımına reaksiyon suresinin etkisi incelendiğinde, mikrodalga reseptörlerinin kullanıldığı şartlarda, sıvı ürün oluşum mekanizmasının orijinal ve demineralize kömürlere kıyasla farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Kömür numunelerinin mineral madde içeriklerinin mikrodalga sıvılaştırmada etkisini görebilmek için demineralize edilmiş kömür numunelerinin g/l tetralin/kömür oranında sıvılaştırma deneyleri yapılmış ve Muğla- Yatağan linyiti dışındaki kömürlerin sıvı verimlerinde azalmalar olduğu gözlenmiştir. Reaksiyon ortamına mikrodalga reseptörleri ilave edildiğinde, Zonguldak bitümlü kömüründe her üç reseptörle de, sıvı ürün veriminde orijinal kömüre göre bir artış gözlenmemiştir. Buna karşılık, Tunçbilek, Beypazarı ve Muğla- Yatağan linyitlerinde reseptörlerin ilavesi sıvı ürün verimini orijinal kömürlerin sıvı ürün verimine göre artırmıştır. Sıvı ürün veriminin reseptörlere göre araş sırası Tunçbilek ve Muğla- Yatağan linyitinde CuO>V205>Ti02; Beypazarı linytinde V20,>CaO>TiOj şeklinde olmuştur. Mikrodalga ısıtma ile tetralinde kömürlerin sıvılaştırılması sonucunda elde edilen yağların GC/MS analizleri yapılmıştır. Yağ fraksiyonlarının dana önceki benzer çalışmalarda tanımlanan kondense aromatik yapılarla beraber bu yapıların oksijenli bileşiklerini da içerdiği gözlenmiştir. 2003, 141 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kömür, sıvılaştırma, mikrodalga, reseptör, demineralizasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EFFECT OF CATALYSIS ON LIQUEFACTION OF TURKISH LIGNITES BY MICROWAVE ENERGY IN HYDROGEN DONOR MEDIUM. Emine YA?MUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof Dr. Taner TO?RUL The effects of demineralization treatment and reaction time in the presence of CuO, V205 and Ti02 catalysis on the liquefaction of Zonguldak bitimunious coal along with Tunçbilek, Muğla- Yatağan and Beypazarı lignites in tetralin with microwave radiation were investigated. Liquefaction experiments were carried out in a modified microwave oven under reflux. In order to determine the effect of coal to solvent rat») on the liquid yields of original coals, different set of experiments at the ratios of 8/1, 10/1 and 12/1 coal/tetralin were performed and the ratio of 8/1 (coal/tetralin) was obtained as optimum value. It was seen that the liquid formation mechanism with reaction time showed differences both for original and demineralized coals. To understand the effect of mineral matter content in microwave liquefaction, deminerelized coal samples at a ratio of 8/1 (coal/tetralin) of coal were liquefied. Decreases in liquid yields of all lignite except Muğla- Yatağan lignite was observed. There was no increase according to the liquid yield of original Zonguldak bituminous coal for three receptor when microwave receptors were added in reaction media. However, the addition of receptor to all lignites got liquid yield increased according to that of originals. The order of increase related to receptors in liquid production yield is CuO>V2Os>Ti02 for Tunçbilek and Muğla- Yatağan, V20s>Cu0>Ti02 for Beypazarı lignite. GC/MS analysis of the oils was also performed which were obtained from the liquefaction of coals in tetralin with microwave radiation. It was observed that oil fractions contain oxygenated aromatic compounds in addition to condensed aromatic structure identified with previous works. 2003, 141 pages Key Words : Coal, liquefaction, microwave, receptor, demineralization.