Dysprosium ve demir üst tabakalarının elektronik yapısının, synchrotron ışınımı fotoelektron spektroskopisi ile belirlenmesi
- Tez No: 13145
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
oz Dysprosium ve demir üst tabakalarının elektronik yapısı, synchrotron ışınımı fotoelektron spektroskopisi kullanılarak çalışıldı. Dysprosium'un fotoyayım spektrumunda, Fermi enerjisi altında 5.9 eV de, güçlü, dar bir tepe (pik) gözlendi. Bu tepe, işgal edilmemiş 4f düzeyine, çok elektron uyarım sürecinin bir sonucudur. İlk defa, Dy 4f düzeyi fotoyayımında, rezonans artması gözlendi. Bu rezonans özelliği, foton enerjisi Dy 4d iç düzeyi eşiği bölgesinde olduğu zaman görüldü. Si(111) alt taban yüzeyi üzerindeki demir üst tabakasının elektronik band yapısı belirlendi. Buna göre, oda sıcakliğındaki alttaş üzerinde oluşturulan Fe filimleri, antiferromagnetik yapıya sahip ve silisür formunda oluştuğu saptandı. Demir kalınlığının artmasına bağlı olarak, silisür yapı, saf demir örtüsüne dönüştü. ABSTRACT Electronic structure of dysprosium and iron overlayers were studied by photoelectron spectroscopy using synchrotron radiation. A strong narrow feature 5.9 eV below the Fermi energy has been observed in the photoemission spectra of the dysprosium. This feature is due to a many electron shakeup process to the unoccupied 4f level. The first observation of resonant enhancement of Dy 4f photoemission for photon energies at the Dy 4d core level threshold has been reported. The electronic" band structure of iron overlayers on Si(111) has been determined. The results indicate that, films grown on room temperature substrates form an antiferromagnetic buffer layer and silicide formation followed by pure Fe films.
Özet (Çeviri)