İvesi kuzularında çeşitli dönem canlı ağırlıklarına ait fenotipik ve genotipik parametrelerin tespiti üzerinde araştırmalar
The Research on determination of the phenotypic and genetic parameters for the live weight of awassi lambs at different terms
- Tez No: 131453
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Doktora Tezi İVESİ KUZULARINDA ÇEŞÎTLİ DÖNEM CANLI AĞIRLIKLARINA AİT FENOTİPİK VE GENOTİPİK PARAMETRELERİN TESPİTİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Nihat TEKEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman :Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Bu çalışmada, Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde yetiştirilmekle olan 20 koç, 266 koyunun 1999-2000 yılı doğumlu 334 kuzusuna ait veriler kullanılarak doğum, dört ve beş aylık ağırlıklar ile doğumdan dört, doğumdan beş ve dört aylık yaştan beş aylık yaşa kadarki dönemlerde ortalama günlük canlı ağırlık artışlarına ail fcnotipik ve genetik parametreler talimin edilmiştir. Genetik parametrelerin tahmini çok değişkenli hayvan modeli (multiple trait animal model) esas alınarak, Sınırlandırılmış Maksimum Olabilirlik Metodu" (REML) ile MTDFREML programı kullanılarak yapılmıştır. Doğum, dört ve beş aylık yaşlar ile doğumdan dört, doğumdan beş ve dört aylık yaştan beş aylık yaşa kadarki dönemlerde ortalama günlük canlı ağırlık artışlarına ait kalıtım dereceleri sırasıyla 0.22, 0.31, 0.26, 0.47, 0.52 ve 0.51 olarak tahmin edilmiştir. Üzerinde durulan dönem canlı ağırlıkları arasındaki genetik korelasyonlar 0.86 - 0.98 ve canlı ağırlık artışları arasındaki genetik korelasyonlar ise (-0.52) - (0.50) arasında değişmiştir. 2003, 66 sayfa ANAHTAR KELİMELER : İvesi, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, genetik ve fenotipik parametreler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis The Research on Determination of The Phenotypic and Genetic Parameters For The Live Weight of Awassi Lambs at Different Terms. Nihat TEKEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN In this study, data on 334 half - sib lambs which are the progeny of 20 rams and 266 dams of Awassi breed, born in 1999-2000 at Ceylanpinar State Farm ( Şanlıurfa ) were used to estimate genetic and phenotypic parameters for birth, 4 - month and 5 - month weights and also daily live weight gains from birth to 4 month, birth to S months and 4 months to 5 months of age. Genetic parameters were estimated by using restricted maximum likelihood procedure and fitting a multiple trait animal model. These parameters were estimated by using MTDFREML (Multiple Trait Derivative-Free Restricted Maximum Likelihood) program. Heritability estimated for weights at birth, 4 month, 5 months of age and daily gains from birth to 4 month, birth to 5 month and 4-5 month of age were 0.22, 0.3 1, 0.26, 0.47, 0.52 and 0.51 respectively. Estimates of genetic correlations ranged from 0.86 to 0.98 for live weights and -0.52 to 0.50 for daily gains. 2003, 66 pages KEY WORDS : Awassi, live weight, live weight gain, phenotypic and genetic parameters