Kronik hastalığı olan ve olmayan çocuklarda davranış problemlerinin incelenmesi
A Study of behaviour problems in the children having chronic diseases or not
- Tez No: 131457
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Doktora Tezi KRONİK HASTALIĞI OLAN VE OLMAYAN ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ PROBLEMLERİNİN İNCELENMESİ Ümit DENİZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neriman ARAL Bu çalışma, kronik hastalığı olan ve olmayan yedi- on yaş arasındaki çocukların davranış problemlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, Ankara il merkezinde bulunan Ankara ve Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinin çocuk kliniklerinde tedavi gören yedi-on yaşlarındaki kronik hastalıkğı olan ve olmayan çocuklar dahil edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ankara ve Hacettepe Üniversitesi hastanelerinin çocuk kliniklerine yatan kronik, akut hastalık tanısı alan ve polikliniklerine gelen toplam yüz elli çocuk oluşturmuştur. Araştırmada çocuk ve ailesi hakkındaki gerekli bilgileri toplayabilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen 'Genel Bilgi Formu' ve çocukların davranış problemlerini belirleyebilmek amacıyla, Achenbach ve Edelbrok tarafından geliştirilen“Child Behavior Check List (CBCL)”in“Çocuk Davranışlarını Değerlendirme”bölümü annelere uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel açıdan değerlendirilmesinde Çift Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A STUDY OF BEHAVIOUR PROBLEMS IN THE CHILDREN HAVING CI IRONIC DISEASES OR NOT I 'mil DENİZ Ankara I Iniversily Graduate School ofNatural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor: Prof.Dr. Neriman ARAL The aim of this study was to investigate the behavioral problems of children between seven to ten years of age with or without chronic diseases. Children between seven to ten years of age being treated at pediatrics clinics of Ankara province centre were included in the study. The sample was selected as a total of one hundred and fifty children hospitalized at Ankara and Hacettepe Universities' hospitals with acute and chronic diseases diagnoses. In order to collect information about children and their families the“General Information Questionnaire”developed by the investigator has been used. To determine behavioral problems of children; the“Children Behavioral Assesment”part of“Child Behaviour Check List (CBCL)”developed by Achenbach and Edelbrok was applied to mothers. Two way variance analysis and Kniskal- Wallis variance analysis were used as statistical methods. The means of points acquired by chronically diseased children were found to be higher than means of points acquired by acutely diseased and those validated at the policlinics.