Farklı Bemisia tabaci (Gennadius) (Homoptera:Aleyrodidae) popülasyonlarının bazı insektisitlere karşı duyarlılıklarının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Investigations on the susceptibility of different Bemisia tabaci (Gennadius) (Homoptera:Aleyrodidae) populations against a range of insecticides
- Tez No: 131458
- Danışmanlar: PROF. DR. M. OKTAY GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
i 3 1 k T? ÖZET Doktora Tezi FARKLI Bemisia tabaci (Gennadius) (HOMOPTERA : ALEYRODİDAE) POPULASYONLARININ BAZI İNSEKTİSİTLERE KARŞI DUYARLILIKLARININ BELİRLENMESt ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Cem ERDOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN Farklı bölgelerden toplanılan pamuk beyaz sineği, Bemisia tabaci (Gennadius)'nin iki organikfosforlu ve iki sentetik piretroitli insektisite karşı dayanıklılığı, biyoassay ve biyokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Bu populasyonlar Adana, Antalya, izmir ve Tarsus'tan toplanmışlardır. Bifenthrin, fenpropathrin (sentetik piretroitli), formothion ve triazophos (organikfosforlu)'un LC» değerleri, tüm populasyonlar için yaprak daldırma biyoassayi kullanılarak belirlenmiştir. Dayanıklılık oranları, bu populasyonların LC50 değerlerinin hassas SUD-S populasyonu ile kıyaslanmasıyla hesaplanmıştır. Bu populasyonlardan elde edilen biyoassay sonuçlan tüm insektisitlere karşı yüksek dayanıklılık oranlarını ortaya çıkarmıştır. Elde edilen sonuçlara göre dayanıklılık oranlan Adana, Antalya, İzmir ve Tarsus'ta sırasıyla bifenthrin için 253, 274, 191 ve 355 kat; fenpropathrin için 143, 56, 285 ve 141 kat; formothion için 37, 19, 24 ve 20 kat ve triazophos için 54, 108, 306 ve 28 kat olarak bulunmuştur. Toplam esteraz aktivitesi ve asetilkolinesteraz duyarlılığı ile ilgili biyokimyasal analizler, bu enzimlerin insektisitlere dayanıklılık ile ilişkili rollerini incelemek için yürütülmüştür. Bütün populasyonlarm esteraz bant dizilişleri poliakrilamid jel elektroforezi kullanılmak sureti ile karakterize edilmiştir. Tüm beyaz sinek populasyonlarmda tipik B-biyotip bant (E0.14) bulunmuştur. Bunlara ilaveten, toplam esteraz aktivitesi hem endpoint hem de kinetik mikroplate assay yöntemleri kullanılmak suretiyle belirlenmiştir. Beyaz sineklerdeki asetilkolinesteraz duyarsızlığı bireysel olarak hem florimetrik hem de mikroplate assay yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar, toplanan tüm beyaz sinek populasyonlarının asetilkolinesteraz duyarsızlığı bakımından standart MCK populasyonu ile benzer olduklarını göstermiştir. Hem biyoassay hem de biyokimyasal analiz sonuçlarına göre, yüksek esteraz enzim aktivitesinin, piretroitlilere karşı görülen dayanıklılıkta olası dayanıklılık mekanizması olduğu ve duyarsız AChE'ın ise organikfbsforlulara dayanıklılıktan sorumlu ana mekanizma olduğunu göstermektedir. - 2003, 132 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bemisia tabaci, pamuk beyaz sineği, insektisit dayanıklılığı, bifenthrin, fenpropathrin, formothion, triazophos, esteraz, asetilkolinesteraz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D Thesis INVESTIGATIONS ON THE SUSCEPTIBILITY OF DIFFERENT Bemisia tabaci (Gennadius) (HOMOPTERA : ALEYRODIDAE) POPULATIONS AGAINST A RANGE OF INSECTICIDES. Cem ERDO?AN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN Resistance to two synthetic pyrethroid and two organophosphate insecticides was investigated in field populations of adult cotton whiteflies, Bemisia tabaci, from Turkey using both bioassay and biochemical studies. These populations were collected from Adana, Antalya, İzmir and Tarsus. LCS0 values to bifenthrin, fenpropathrin (pyrethroid), formothion and triazophos (organophosphate) were determined for all populations using leaf dip bioassay. Resistance factors (RFs) were calculated from these LC» values relative to the SUD-S population. Obtaining bioassay results from these populations revealed a high level of resistance to all insecticides. Accordingly, the resistance ratios for bifenthrin are 253, 274, 191 and 355 fold; for fenpropathrin 143, 56, 285 and 141 fold; for formothion 37, 19, 24 and 20 fold and for triazophos 54, 108, 306 and 28 fold found in the whitefly populations of Adana, Antalya, Izmir and Tarsus respectively. Biochemical assays on total esterase activity and acetylcholinesterase sensitivity were conducted to explore the role of these enzymes in conferring resistance to insecticides. All populations were characterized using polyacrylamide gel electrophoresis (PAGE) to determine the esterase binding pattern. The typical B-biotype band (E 0.14) is found in all whitefly populations. In addition, total esterase activity was determined using both endpoint and kinetic microplate assays. Acetylcholinesterase insensitivity in individual cotton whitefly was determined using both fluorometric and microplate assays. This demonstrated that all Turkish whiteflies collected were the same as the standard MCK population in terms of insensitive acetylcholinesterase. According to results from both bioassay and biochemical assays, high esterase enzyme activity is a possible resistance mechanism against pyrethroids and insensitive AChE is responsible for organophosphate resistance. 2003,132 pages Key Words : Bemisia tabaci, cotton whitefly, insecticide resistance, bifenthrin, fenpropathrin, formothion, triazophos, esterase, acetylcholinesterase