Pekin ördeği gübresinin balık yetiştirme havuzlarında suyun plankton verimliliği ve balığın gelişme performansı üzerine etkileri
  1. Tez No: 13151
  2. Yazar: OYA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
y öz Bu çalışma, balık yetiştirme havuzlarında organik gübrenin, plankton varlığı ve dolayısı ile balık ürünü üzerinde arttırıcı etki yaptığı görüşünden hareket ederek, pekin ördeklerinin, gübreleriyle, bulundukları havuzun plankton potansiyelinin arttırılmasına ve aynı zamanda söz konusu havuzda yapılan balık yetiştiriciligindeki verimlilik artışına katkıda bulunup bulunmadıklarını gözlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, plankton yoğunluğu ve fosfor içeriği bakımından biraz daha zengin görülen ördekli havuz (D2) daki balıkların, ördeksiz havuzdaki balıklara göre daha hızlı gelişmediği saptanmıştır. Beklenilen doğrultuda olmayan bu sonucun daha çok, ördeğin gübresel etkisinin balıkların daha hızlı gelişmesini sağlayacak düzeyde olmaması ile her iki havuza da verilen yemin sağladığı yeterli beslenme olanaklarından kaynaklandığı izlenimi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT According to organic manure makes an effect for increase on planktonic organisms and fish products in fish culture ponds, this study has been made to find out whether the pekin duck's droppings has a role or not for the increament of the plankton potential in the pond where the pekin ducks have been and at the same time production increament of the fish culture in the same pond. According to the findings relating to this study, although the density of plankton and the phosphorus content have been more in the pond with duck (D2> than the pond without duck , it hasn't been determined any differences related to the growth of fish between the ponds. It has been thought that the effects of the duck's droppings haven't been enough for growing of the fish more, and the second reason might have been the feed which has provided nutrients enough for the fish and given both of the ponds.