Ceylanpınar tarım işletmesinde yetiştirilen Kilis keçisi ve melezlerinin adaptasyonu üzerine bir araştırma
A Research on adaptation of Kilis goats and their offsprings were grown at Ceylanpınar state farm
  1. Tez No: 13152
  2. Yazar: SERDAR BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
-67- ÖZET Bu çalışma ile Ceylanpınar Tarım işletmesi' Ede yetiştirilen Kilis keçilerinin bölge koşullarına adaptasyonu ve bölge koşullarındaki verim potansiyellerinin araştırılması amaçlanmıştır, çalışmada, yaşın süt ve döl verim kriterleri üzerine etkisi ile melez oğlakların bölgeye uyumu ve gelişmelerinin izlenmesi de araştırılmıştır. Araştırmanın materyalini, 1988 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında, Çukurova Bölgesi göçerlerinden, Ceylanpınar Tarım işletmesi*nce Ceylanpınar'a satın alınan farklı yaşlardaki 296 başlık Kilis sürüsü ile bunların Akkeçi x Kilis ve Saanen x Kilis çiftleştirmesinden doğan 313 baş Kilis oğlağı oluşturmuştur. Bide edilen süt, döl ve canlı ağırlıklarla ilgili sonuçlar, konu sırasına göre aşağıda özetlenmiştir: 1. Boğumda Oğlak Terimi 1988-89 teke katım ve doğum mevsimine bağlı olarak elde edilen hayvan materyali, 2, 3, 4, ve 5 sayılı çizelgelerde verilmiştir. Saanen x Kilis ve Âkkeçi s Kilis melezlemesinde, doğuran anaya göre doğumdaki oğlak verimi, Âkkeçi x Kilis genotip grubunda 100 anaya göre 124.2 oğlak iken, Saanen x Kilis genotip grubunda ise 100 anaya: 132.9 oğlak olarak bulunmuştur (çizelge, 5). Çizelgeden de izlendiği gibi doğan, canlı doğan ve 5. güne kadar yaşayan oğlaklara göre doğumdaki döl verimi (oğlak verimi), oğlak sayısında bir azalma olmadığı için (çizelge, 2; 3), farklı yöntemler arasında bu özellik bakımından, bir paralellik İzlenmiştir (Çizelge, 5). 2. Sütten Kesimde Oğlak Terimi iki genotip grubuna göre sütten kesimde oğlak verimini gösteren değerler, 2, 3, 4 ve 6 sayılı çizelgelerde verilmiştir. Burada teke altı, aşılan keçi, gebe keçi ve doğuran keçi sayısına-68- göre Saanen x Kilis genotip grubu için oğlak verimi sırasıyla % 100. 0, % 100.0, % 109.9 ve % 125.9 alarak bulunmuştur. Bu değerler, Akkeçi x Kilisler için sırasıyla % 99.1, % 99.1, % 109.5 ve % 116.1'dir, Görülüyarki ilk üç kriter, gerek grup içinde, gerek ise gruplar arasında benzemektedir. Ancak Saanen x Kilis grubu için 4. formül ile bulunan 1/6x100 = 125.9 değeri, Akkeçi x Kilis grubuna (% 116.1) göre daha üstün bulunmuştur (çizelge, 6). 3. Döl Verimi ile ilgili Diğer özellikler Saanen x Kilis ve Akkeçi x Kilis genotiplerine ait diğer döl verim özellikleri, 7 sayılı çizelgede görülmektedir. Akkeçi x Kilis melez döllere ait hesaplanan kısırlık oranı, düşük oranı, doğum oranı, gebelik oranı ve aşım oranı ile doğumda ve sütten kesimdeki yaşama gücü değerleri sırasıyla % 9.5, % 1.9, % 85.3, % 90.5, % 100, % 100 ve % 93.5 olarak bulunmuştur. Aynı değerler Saanen x Kilis melez dölleri için ise sırasıyla % 8.9, % 1.8, % 79.4, % 91.1, % 100.0, % 100.0 ve % 94.7 olarak bulunmuştur (Çizelge, 7). Burada görüldüğü gibi Akkeçi x Kilis genotip grubunda bulunan döl verim değerleri, Saanen x Kilis melezlerine göre daha yüksek olmakla birlikte, aralarında belirgin bir fark görülmemektedir. 4. Ana Tasına Göre Döl Verim özellikleri Farklı yaş gruplarındaki Kilis keçileri ile bunlardan doğan oğlakların sayıları, çizelge 8* de verilmiştir. Doğan, canlı doğan ve 5. güne kadar yaşayan oğlaklara göre hesaplanan dölverim yöntemleri arasında önemli bir fark görülmemiştir (çizelge, 9). Doğuran keçi sayısına göre 2., 3., 4., 5. ve 6. yaş gruplarında 100 anaya düşen oğlak verimi sırasıyla 122.6, 122.4, 127.5, 130.8 ve 152.9 olarak bulunmuştur (çizelge, 9). Görüldüğü gibi doğuran anaya göre oğlak verimi, yaşa bağlı olarak önemli düzeyde bir artış göstermiştir (çizelge, 9). Altı yaş grubunda. 100 doğuran anada, 152.9 oğlak elde edilmiştir.-69- 5. Laktasyon Süresi Denemeye alınan farklı yaşlı Kilis keçilerinde, hesaplanan laktasyon süresi ortalamaları çizelge 10* da verilmiştir. Bulunan değerlere göre farklı yaşlara göre hesaplanan laktasyon güreleri birbirlerine çok yakın çıkmıştır, ikinci, 3., 4., 5, re 6, yaşa ait laktasyon süresi değerleri sırasıyla 209.82 ± 3.523, 214.27 ± 2.349, 214.11 ± 3.107, 213.70 ± 3.887 ve 221.50 ± 4.982 gün olarak bulunmuştur. Bunlara ait alan genel ortalama değer ise 214.68 ± 1.643 gündür. Yapılan varyans analizi, Kilis keçilerinde, yaşın, laktasyon süresi üzerine önemli etki yaptığını ortaya çıkarmıştır (Çizelge, 11). 6. Laktasyon Süt ferimi Laktasyon süt verimi ile ilgili 5 ayrı yaş grubuna ait bulunan ortalama laktasyon süt verimi değerleri, çizelge 12' de verilmiştir, ikinci, 3., 4., 5. ve 6. yaşa ait bulunan laktasyon süt verim değerleri sırasıyla 194.28 ± 10.928, 222.92 ± 7.286, 233.35 ± 9.638, 254.94 ± 12.058 ve 243.85 ± 15.455 kg' dır. Tüm yaş gruplarına göre bulunan ortalama süt verim değeri ise 229.87 ± 5.098 kg' dır. Görüldüğü gibi Kilis keçilerinde, laktasyon süt verimi, 5. yaşa kadar yaşla beraber önemli oranda bir artış gösterirken, bu artış 6. yaşta gerilemiştir (çizelge, 12).
Özet (Çeviri)
-72- SUllAfiY A Research On Adaptation Of Kills Goats And Their Offsprings Were Grown At Ceylanpinar State Farm This research was brought out the adaptation of Ellis goats and their of fspriags ia Ceylanpinar State Fars. The reproductive performance and milk yield characteristics of Kilis goats at different ages and the live weights of the kids (at weaning, 6*-* and 12* H months) were compared. the experiment material of this study was 296 Kilis goats at different ages and their 313 kids bora in 1989. The results were summarized according to the characteristics as fallows: i. Fertility Bates ât Birth And Weaning According to the mating and birth season ia 1988-1989, the number of the Kilis goats and their kids are summarized in Table 2, 3 and 5. Fertility rates at birth in Akkeçi s Kilis and Saanen x Kilis genotypes were found 124.2 % and 132.9 % respectively (Table, 5>< Fertility rates at weaning in Akkeçi x Kilis genotype group were found 99.0 %, 99.0 %y 105.9 % and 116.1 % respectively «Table, 6>. In Saanen x Kills genotype group fertility rates ware found 100.0 %, 100.0 %, 109.0 % and 125.9 % respectively 1.3 %, 79.4 % and 91.1 % respectively (Table, ?>.-73- Vitîi. respect to viability in the periods of birth to weaning, the Saanen x Kilis cross-bred Fi kids were found to be higher with tbe rate of 94 »7 % wheras this rate «as found 93.5 % Akkeci k Kilis cross-bred Fi kids (Table, 26). However t ne differences of the otber interactions were found statistically insignificant < Table, 26). 9. Live «eight ât Twelfth Monti According to the genotype and birth, type, the live weights of the kids