Dikili Körfezi (İzmir) balıklarının taksonomik konumu ve biyolojik özellikleri
The Taxonomic status and biological characters of fishes in Dikili Bay
- Tez No: 131609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TORCU KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
oz DİKİLİ KÖRFEZİ BALIKLARININ TAKSONOMİK KONUMU VE BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ Mehmet İKİZ Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/ Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hatice TORCU KOÇ) Balıkesir, 2003 Bu araştırma, Ağustos 2001 -Temmuz 2002 tarihleri arasında Dikili Körfezinde yapıldı. İncelemede 39 familyaya ait 70 tür saptandı. Bunlardan 9 tür kıkırdaklı ve 61 tür kemikli balıklara aittir. Körfezdeki balık türleri sistematik ve biyolojik olarak incelendi, ayrıca türlerin tayin anahtarı oluşturuldu. Elde edilen türlerin morfometrik ve meristik karakterleri belirlendi; metrik karakterlerin ölçümünde 0.05 mm hassasiyetli kumpas, meristik karakterlerin saptanmasında ise binoküler kullanıldı. Renk kayıtlan tespit işleminden önce yapıldı ve fotoğrafların materyal taze iken çekilmesine özen gösterildi. Örnek sayısı 5 ve üzerindeki türler için vücut oranlan % 95 güven aralığında hesaplandı. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Dikili körfezi/Sistematik/Balık
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE TAXONOMIC STATUS AND BIOLOGICAL CHARACTERS OF FISHES IN DİKELİ BAY Mehmet İKlZ Balikesir University, Institute of Science, Department of Biology (Master Thesis/Supervisor Assist Prof. Hatice Torcu Koç) Balıkesir-,Türkiye 2003 This investigation was carried out in Dikili Bay between August 2001- September 2002. In this investigation, 70 species belonging to 39 families were determined and of these, 9 species of cartilagous fishes and 61 species of bony fishes have been. Systematics and biological characters of fish species were investigated. In addition, an identification key for all the species examined was formed. Morphometric and meristic characters were determined; morphometric characters were taken with a dial-caliper of 0.05 mm accuracy, meristic characteristics were determined with binocular. Coloration characters were recorded before preservation and photographs were taken with a great attention in fresh materials. Body ratios of species sampled with five individuals and more were calculated using 95% confidence limit KEY WORDS: Dikili Bay/Systematic/Fish