Konağa larval evrede verilen 5-aza-2'deoxycytidine'nin parazitoit Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera;Braconidae) biyolojisine etkileri
5-aza-2'deoxycytidine given to the larvae phase of host the effects on the biology on the parasitoit Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera;Braconidae)
- Tez No: 131610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET KONAĞA LARVAL EVREDE VERİLEN 5AzadC'nin PARAZITOIT Apantales galleriae Wilkinson (HYMENOPTERA; BRACONİDAE) BİYOLOJİSİNE ETKİLERİ Şebnem HEPÇORMAN ŞENGÜL Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Fevzi UÇKAN) Balıkesir, 2003 Koinobiont, soliter ve erken evre larval endoparazitoit Apantales galleriae Wilkinson (Hymenoptera; Braconidae) Lepidopter konak Küçük Balmumu Güvesi, Achroia grisella Fabr. üzerinde, 25 ± 2 ° C sıcaklık, %60 ±10 nisbi nem ve 12:12 (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulanarak laboratuar şartlarında yetiştirildi. Besin suyuna 0.1 ve 0.5 mg/ml oranında katılarak verilen 5AzadC'in A. galleriae dişi ve erkeklerinin ergin hayat uzunluğu, ergin boyu, verim ve eşey oranlarına etkileri belirlendi. Parazitoit ergin hayat uzunluğu uygulanan madde miktarına bağlı olarak istatistiksel açıdan önemsiz olan farklılıklar görüldü. Genellikle erkeklerin dişilere oranla daha uzun yaşadıkları gözlendi. Kontrol gruplarına göre 5AzadC uygulanan gruplarda madde miktarı arttıkça bireylerin hayat uzunluğunun kısaldığı görüldü. Parazitoit boylarında ise maddeye bağlı olarak önemli farklılıklar görüldü. Tüm deney gruplarında dişi bireylerin erkek bireylerden daha uzun olduğu gözlendi.Verim ve eşey oranının ise kontrol gruplarında oldukça yüksek olduğu ancak madde uygulanan gruplarda ise kontrol gruplarına nazaran oldukça düşük oldukları gözlendi. Ayrıca 5AzadC konağın ergin öncesi gelişim süresini de geciktirdi. Anahtar Sözcükler : Parazitoit \ A. galleriae \ 5AzadC\ Ergin Hayat Uzunluğu \ Ergin Boy Uzunluğu \ Verim ve Eşey Oranı ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 5-Aza 2'Deoxycytidine GIVEN TO THE LARVAE PHASE OF HOST THE EFFECTS ON THE BIOLOGY ON THE PARASITOIT Apantales galleriae Wilkinson (HYMENOPTERA : BRACONIDAE) Şebnem HEPÇORMAN ŞENGÜL Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology ( M. Se. Thesis / Supervizor : Assist. Prof. Dr. Fevzi UÇKAN) Balıkesir - Turkey, 2003 Koinobiont and solitary, early instar larval endoparasitoid Apantales galleriae Wilkinson (Hymenoptera; Braconidae ) were reared on lepidopterous host species, the small wax moth, Achroia grisella Fabr. under 25 ± 2°C, %60±10 relative humidity and 12:12 h (Light : Dark) photoperiod. The effects of 5AzadCgiven in host food water at O.land 0.5 mg/ml amount on the male and female adult longevity, average size, fecundity and sex ratio of A.galleriae were determined. Parasitoids adult longevity due to applying the matter quantity were seen statistical not important differences. In general, male live longer than females were observed. In control individual live longer, belong to matter quantity increase individuals adult longevity getting shorter. In average size important differences were seen due to the matter. At all experiment groups females are longer than males were determined. Fecunditity and sex ratio is so high in control groups but the matter given groups are lower than the control were observed. Also 5AzadC was delayed the host before adult development time. KEY WORDS : Parasitoids / A. galleriae I 5AzadC/ Adult Longevity / Adult Average Size / Fecundity and Sex Ratio m