Mimari tasarım bürolarında bilişim teknolojileri kullanımını etkileyen faktörler: Bir yapısal denklem modeli
Factors that influence acceptance of information technologies in architectural design firms: A structural equation model
- Tez No: 131635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET MİMARI TASARIM BÜROLARINDA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER: BİR YAPISAL DENKLEM MODELİ Tülay ÇIVICI Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Serdar KALE) Balıkesir, 2003 Bu çalışma bilişim teknolojilerinin mimari tasanm bürolarında kullanmını etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Çalışma kapsamında, Teknoloji Kabul Modeli (TKM) üzerine inşa edilen kuramsal bir model geliştirilmiştir. Bu kuramsal model, kullanım yararlılığı algısı, kullanım kolaylığı algısı, davranışsal niyet ve dışsal faktörlerin bilişim teknolojilerinin kabulünü etkilediğim önermektedir. Kuramsal modelin ileri sürdüğü önermeler, 132 mimari tasanm bürosu üzerinde yapılan bir anket çalışması ile amprik olarak test edilmiştir. Kuramsal modelin parametrelerinin hesaplanmasında Yapısal Denklem Modeli (YDM) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlan kullanım yararlılığı ve kullanım yararlılığı algılannın davranışsal niyeti etkilediğini Ve davranışa! niyetinde bilişim teknolojilerinin kullanımım etkilediğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçlan dışsal faktörleri ile kullanım yararlılığı algısı ve kullanım kolaylığı algısı arasında olumlu ilişkilerin olduğunu da ortaya koymaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bilişim Teknolojisi/ Mimari Tasanm Büroları/ Yapım Süreci/ Teknoloji Kabul Modeli.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FACTORS THAT INFLUENCE ACCEPTANCE OF INFORMATION TECHNOLOGIES IN ARCHITECTURAL DESIGN FIRMS: A STRUCTURAL EQUATION MODEL Tülay ÇIVICI Balıkesir University, Institute of Science, Department of Architecture (Msc. Thesis/ Supervisor: Asst. Prof. Dr. Serdar KALE) BaIikesii-,2003 This study explores factors that influence acceptance of information technologies in architectural design firms. It develops a conceptual model that builds on Technology Acceptance Model (TAM). The conceptual model proposes that external factors, perceived usefulness, perceived ease of use, behavioral intention and external factors influence acceptance of information technologies. These propositions were empirically tested by a survey of 132 architectural design firms. Structural equation modeling (SEM) was used to estimate the parameters of the conceptual model. Research findings point out that perceive ease of use and perceived usefulness have positive influence on behavioral intentions which in turn influence information technology usage. Research findings also indicate that external factors are positively related with perceived usefulness and perceived ease of use. KEYWORDS: Information Technology / Construction Process/Architectural Design Firms/ Technology Acceptance Model. m