Balıkesir yöresinde yetişen Thymus türlerinin uçucu yağ içerikleri ve antimikrobiyal aktiviteleri
Composition and the in vitro antimicrobial activities of the essential oils of Thymus species in Balıkesir
- Tez No: 131638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLEK AZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET BALIKESİR YÖRESİNDE YETİŞEN Thymus TÜRLERİNİN UÇUCU YAĞ İÇERİKLERİ VE ANTİMİKROBİYAL AKTİVİTELERİ Hüseyin Alper İRTEM Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Ayşe Dilek AZAZ) Balıkesir, 2003 Thymus cinsi (Lamiaceae) Türkiye'de 24'ü endemik olan 39 tür (64 taxa) ile temsil edilir. Thymus longicaulis subsp. chaubardii var. chaubardü (kemotip I ve II), Thymus zygioides var. lycaonicus, Thymus pulvinatus, Thymus longicaulis subsp. longicaulis var. subisophyllus' un Balıkesir ilinin 3 farklı lokalitesinden toplanan toprak üstü kısımlarından hidrodistilasyonla elde edilen uçucu yağlarının GC ve GC/MS analizleri ile yağların ana bileşenleri tanımlanarak antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri saptandı. Timol (% 56.6, % 42.8, % 36.9) sırasıyla Thymus longicaulis subsp. chaubardii var. chaubardii (kemotip I ve II), Thymus zygioides var. lycaonicus'un ana bileşenleriydi. Thymus longicaulis subsp. longicaulis var. subisophyllus (% 60) karvakrol, Thymus pulvinatus ise ana bileşen olarak borneol (% 27.9) içermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Thymus sp., Uçucu Yağ, Antimikrobiyal aktivite ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPOSITION AND THE IN VITRO ANTIMICROBIAL ACTIVITIES OF THE ESSENTIAL OILS OF Thymus SPECIES IN BALIKESİR Hüseyin Alper İRTEM Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (M. Sc. Thesis / Supervisor: Assoc. Prof. Ayşe Dilek AZAZ) Balıkesir - Turkey, 2003 The genus Thymus (Lamiaceae) is represented in Turkey by 39 species (64 taxa), of which 24 are endemic. Essential oils extracted by hydrodistillation from the aereal parts of Thymus longicaulis subsp. chaubardii var. chaubardii (chemotype I and II), Thymus zygioides var. lycaonicus, Thymus pulvinatus, and Thymus longicaulis subsp. longicaulis var. subisophyllus collected from 3 different localities around Balıkesir were analyzed by GC and GC/MC. The main components of oils and their antibacterial and antifungal activities were determined. Thymol was the major component of Thymus longicaulis subsp. chaubardii var. chaubardii (chemotype I and II), and Thymus zygioides var. lycaonicus (56.6, 42.8, and 36.9 %, respectively). Carvacrol (60.0 %) and borneol (27.9 %) were found as the major constituents of Thymus longicaulis subsp. longicaulis var. subisophyllus and Thymus pulvinatus, respectively. KEY WORDS: Thymus sp., Essential oil, Antimicrobial activity m