Betonarme yapılarda A2 türü düzensizliklerin kesit tesirlerine etkisi
Effect of A2 type irregularities on influence of cross section in reinforced concrete structures
  1. Tez No: 131637
  2. Yazar: MUSTAFA AŞIKKUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET BETONARME YAPILARDA A2 TÜRÜ DÜZENSİZLİKLERİN KESİT TESİRLERİNE ETKİSİ Mustafa AŞIKKUTLU Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/ Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Mehmet TERZİ) Balıkesir, 2003 Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmada, taşıyıcı sistem düzensizlikleri hakkında bilgiler verilmiştir. A.B.Y.Y.H.Y'de Düzensiz Binalar tanımlaması içerisinde yer alan A2 Türü Düzensizliklere ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Çerçeve ve perde+çerçeve yapı sistemleri üzerinde yapılan araştırmalarda taşıyıcı sistemin çerçeve ya da perde+çerçeve olmasının, yapıda yer alan döşeme boşluk oranının değişiminin, döşeme boşluklarının kat planına yerleştirme şeklinin kesit tesirlerini ne şekilde değiştireceği incelenmiştir. Birinci bölümde; konunun tanıtılması, konu ile ilgili çalışmaların incelenmesi, çalışmanın amacı ve kapsamı yer almaktadır. İkinci bölümde; yapılar üzerinde deprem etkisine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; Deprem Yönetmeliğinde yer alan Düzensiz Binalar hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde; Deprem Yönetmeliğinde verilen hesap yöntemleri sınıflandırılmış ve hesap yöntemleri ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Beşinci bölümde; Dünya Deprem Yönetmelikleri yapı düzensizlikleri açısından incelenmiştir. Altıncı bölüm olan Sayısal Örnekler kısmında örnekler Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve Modlann Birleştirme Yöntemine göre SAP 2000 bilgisayar programı ile çözülmüştür. Yedinci bölümde tez çalışmasında elde edilen sonuçlar verilmiştir. Döşeme süreksizliği içeren yapılarda boşluk oranının büyüklüğü kadar taşıyıcı sistem seçiminin, döşeme boşluğunun kat planındaki yerinin ve kat planına yerleştirilme şeklinde önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca döşemelerin rijit diyafram olarak çalıştığının kabul edildiği ve edilmediği durumlar arasında farklar ortaya konulmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : A2 Türü Düzensizlikler / Rijit diyafram / Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF A2 TYPE IRREGULARITIES ON INFLUENCE OF CROOS SECTION IN REINFORCED CONCRETE STRUCTURES Mustafa AŞIKKUTLU Balikesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (M.Sc. Thesis / Supervisor: Asst Prof. Mehmet TERZİ) Bahkesir-Turkey, 2003 In this study prepared as a master thesis the information about irregularities in structural systems of buildings has been given. A2 type irregularities, which take place in the irregular building definition, have been detailed in Specification for Structural to be Built in Disaster Areas. In the researches made on frame and shear walls and frames building systems, it has been examined how to place the opening of floor on the story, the change of ratio opening floor in the building and whether structural system is frame or shear walls and frame will have effect on cross section. In the first part, the introductions of the topic, purpose and covarage of the study are presented. In the second part, the effect of the eartquake on buildings is presented. In third part, the information is given about irregular buildings rank as the National Eartquake Code. In the forth part, calculation methods given in the National Eartquake Code are classified and definition concerned calculation methods are presented. In the fifth part, International Form in point of building irregularities are examined. In the sixth part, which is numeric examples section, examples were analysed according to Method of Equivalent Static Load and Method of Modes Superposition by using computer program SAP 2000. In the last part, the results obtained in this study are given. In buildings containing floor discontinuties it is exposed that the choice of structural system, the place of opening floor on the story plan and the shape of placement of opening floor on the story plan is, also, as important as the size of ratio opening floor. In addition, the differences between the states which are assumed slabs work rigid diaphragm and do not work rigid diaphragm are produced. KEY WORDS : A2 Type Irregularities / Rijit Diaphragm / Specification for Structural to be Built in Disaster Areas m