Ni-Fe ince filmlerin elektrodepozisyonu ve karakterizasyonu
Electrodeposition and characterization of Ni-Fe thin films
- Tez No: 131644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KÖÇKAR, DOÇ. DR. MÜRSEL ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Ni-Fe İNCE FİLMLERİN ELEKTRODEPOZISYONU ve KARAKTERİZASYONU Hilal TOPÇU Balıkesir üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anabilim Dalı (Yüksek lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hakan KOÇKAR) (İkinci Danışman : Doç. Dr. Mürsel ALPER) Balıkesir, 2003 Bir dizi Ni-Fe alaşım filmleri kuvvetli (100) örgüsüne sahip polikristal bakır alt tabakalar üzerine hem sürekli hemde puis akımı kullanılarak büyütüldü. Filmlerin depozisyonu doymuş kalomel elektroda (SCE) göre -1.2 V ve -1.8 V arasında değişen katot potansiyellerinde yapıldı. Filmlerin toplam kalınlığı 2 um 'de sabit tutuldu. Ayrıca film kalınlığının filmlerin özelliklerini nasıl etkilediğini görmek için katot potansiyeli SCE 'a göre -1.5 V 'da tutularak değişik kalınlıklarda filmler üretildi. Filmler büyüme sırasında, akım zaman geçişleri kaydedilerek karakterize edildiler. Filmlerin yapısal analizi CuKa ışını ile 0- 29 standart geometrisinde X- ışını kırınımı kullanılarak yapıldı. X-ışım desenleri, filmlerin düşük demir iyonları konsantrasyonundaki elektrolitten depozit edildiklerinde yüzey merkezli kübik yapıya (fcc) sahip olduğunu göstermektedir. Filmlerin manyetik karakterizasyonu Titreşimli Örnek Magnetometresi (VS M) kullanılarak incelendi. VSM ölçümleri manyetik özelliklerin depozisyon türüne ve örneklerin kalınlığına karşı çok duyarlı olduğunu ve kolay mıknatıslanma ekseninin film düzlemine paralel olduğunu göstermektedir. Örneklerin kimyasal bileşimi İndüktif Eşleşmiş Plazma Atomik Emisyon Spektroskopisi (ICP-AES) ile belirlendi. ICP-AES analizleri bütün filmlerde Ni içeriğinin yaklaşık ~ % 70-88 arasında bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca filmlerin yüzey morfolojisi optik mikroskop ile incelendi. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Ni-Fe ince filmler / Elektrodepozisyon / Manyetik kayıt / Manyetik özellikler / Yapısal özellikler / Nanoyapılı malzemeler / Nanomagnetizma u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELECTRODEPOSITION and CHARACTERISATION of Ni-Fe THIN FILMS Hilal TOPÇU Balıkesir University, Institute of Science, Department of Physics (M. Sc Thesis / Supervisor: Assist. Prof. Dr. Hakan KOÇKAR) (Second Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mürsel ALPER) Balikesir, 2003 A series of Ni-Fe alloy films were grown on strong (100) textured polycrystalline copper substrates using both continuous and pulse plating current. The deposition of films was carried out at the cathode potentials which varied between -1.2 V and -1.8 V with respect to a saturated calomel reference electrode (SCE). The total thickness of films was fixed constant at 2 um. Furthermore in order to see how the film thickness affects their properties, the films with various thicknesses were also produced by keeping the cathode potential at -1.5 V vs. the SCE. During growth, the films were characterized by recording the current-time transients. Structural characterisations of the films were made using x-ray diffraction (XRD) with Cu K