MgO esaslı dökülebilir refrakter üretimi
Production of MgO based castables
- Tez No: 131675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
VI ÖZET MgO ESASLI DÖKÜLEBİLİR REFRAKTER ÜRETİMİ S. Berrin EMRULLAHOGLU Afyon Kocatepe Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 2003 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ali KARTAL Bu çalışmada magnezya esaslı dökülebilir refrakter üretiminin optimum şartlan araştırılmıştır. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada hammaddelerin karakterizasyonları yapılmıştır, ikinci aşamada Kumaş ve deniz suyu sinter magnezyalarının hidratasyon eğilimleri ile Kumaş sinter magnezyası ile paketlenme yoğunluğu belirleme çalışmaları yapılmıştır. Üçüncü aşamada Optimum şartlarda hazırlanmış harçların dökümleri, kurutulması ve sinterleme işlemleri yapılmıştır. Dördüncü aşamada ise elde edilen ürünlerin, görünür yoğunluğu, birim hacim ağırlığı, su emmesi, görünür ve kapalı poroziteleri, basma dayanımları, cüruf atağı, termal şok, sinterlenmiş ürünün faz analizleri yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda optimum şartlarda, görünür yoğunluğu 3.46 gr/cm3, birim hacim ağırlığı 2.78 gr/cm3, su emme % 'si 7.00, görünür porozitesi % 19.55, kapalı porozitesi % 3.95, basma dayanımı 210 kg/cm2 olan ürün elde edilmiştir. 1500 °C 'de sinterlenmiş numunenin xrd tekniği ile yapılan faz incelemelerinde bağlayıcı fazın MA spinelinden oluştuğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT PRODUCTION OF MgO BASED CASTABLES S. Berrin EMRULLAHO?LU Afyon Kocatepe University, The Institute of Science and Technology June 2003 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Ali KARTAL In this study, optimum conditions for the production of MgO based castables was investigated. The study consists of three steps. In the first step, characterization of the materials used at the experiments was made. In the second step, Hidratation tendency of Kumaş and sea water sinter magnesia and optimum packing ratios were determined. In the third step, mortars prepared at the optimum conditions were formed, dried and sintered at various temperatures. In the forth step apparent porosity, bulk density, water absorption, apparent and closed porosities, compression strength, curuf attack, thermal shock and phase analysis via X- ray diffractometer were applied to sintered products. At the end of the investigation, the product obtained at the optimum conditions showed an apparent density,- 3.46 gr/cm3, bulk density 2.78 gr/cm3, water absorption 7.00 %, apparent porosity 19.55 %, closed porosity 3.95 %, compression strength 210 kg/cm2. XRD analysis of the sample sintered at 1500 °C showed MA spinel as binder phase.