Steatit üretimi
Production of steatite
  1. Tez No: 131676
  2. Yazar: C. BETÜL EMRULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET STEATİT ÜRETİMİ C. Betül EMRULLAHOGLU Afyon Kocatepe Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Temmuz 2003 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ali KARTAL Steatit, yalıtkan parçaların üretiminde kullanılan, klasik elektroporselene göre çok daha yüksek elektriksel ve mekaniksel dayanıma sahip bir malzeme olması nedeniyle 1930 Tu yıllardan itibaren yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada kalsiyum içeriği çok az olan farklı hammaddeler kullanılarak laboratuvar koşullarında talklı, sepiolitli ve talk+zirkonlu steatit üretimleri ve karakterizasyonları yapılmıştır. Bunun için üç farklı reçete hazırlanmıştır. Birinci reçetede % 85 talk, % 7.5 K-feldspat ve % 7.5 kaolen, ikinci reçete % 85 sepiolit, kuvars ve magnezya karışımı, % 7.5 K-feldspat ve % 7.5 kaolen, Üçüncü reçetede ise % 75 talk, % 10 zirkon, % 7.5 K-feldspat ve % 7.5 kaolen kullanılmıştır. Toz haldeki hammaddeler gerekli oranlarda karıştırılmış, nemlendirilerek peletleme cihazında granül haline getirilmiştir. Daha sonra kuru preste preslenerek şekillendirilmiştir. Hazırlanan numuneler 1250, 1300 ve 1350 °C Terde 2 saat süre ile sinterlenmiştir. Numunelere toplam küçülme, su emme, üç nokta eğme mukavemeti, sertlik testleri uygulanmış, XRD cihazıyla mineralojik bileşimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT PRODUCTION OF STEATITE C. Betül EMRULLAHOGLU Afyon Kocatepe University, The Institute of Science and Technology July 2003 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Ali KARTAL Steatite is being widely used in production of insulator pieces from 1930' s because of its high electrical and mechanical strength according to classic electroporcelain. In this study,. steatite production with talc, sepiolite and talc+zircon by using different raw materials which contain low amounts of calcium was investigated. For this aim three different recipes were prepared. In the first recipe 85 % talc, 7,5 % K-feldspar, 7,5 % kaolin, In the second recipe 85 % of a mixture of sepiolite, quartz and magnesia, 7,5 % K- feldspar and 7,5 % kaolin, In the third recipe 75 % talc, 10 % zircon, 7,5 % K-feldspar and 7,5 % kaolin were used. The powdered raw materials were mixed according to these recipes and granulated by peletizing machine. Then shaped by dry pressing method. The shaped samples were sintered for two hours at 1250, 1300, 1350°C. Firing shrinkage, water absorption, three point bending strength, hardness tests of the samples were carried out and mineralogical compositions were investigated by XRD analysis.