Bitkisel materyallerden biyogaz üretimi konusunda araştırmalar
Experiments on the production of biogas from vegetal materials
- Tez No: 131705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET BİTKİSEL MATERYALLERDEN BİYOGAZ ÜRETİMİ KONUSUNDA ARAŞTIRMALAR Salih SÖZER Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman Doç. Dr. Osman YALDIZ Haziran 2000, 61 Sayfa Bu deneme 15, 20 ve 25 günlük bekleme sürelerinde, 37-40 °C fermantasyon sıcaklığında, sürekli akışlı laboratuvar tipi biyogaz üreteçlerinde yapılmıştır. Net 15 litre fermantasyon hacmine sahip olan üreteçler 27 dakikada bir 3 dakika otomatik olarak, 30 devir/dakika hızla karıştırılmıştır. Gübre olarak sığır gübresi, bitkisel materyal olarak da ülkemizde büyük miktarda bulunan zeytin posası kullanılmıştır. Saf sığır gübresi (SG), %80 zeytin posası, % 20 oranında gübre karışımı (SGZP), %90 zeytin posası, % 10 oranında sığır gübresi karışımı ve % 90 zeytin posası, % 10 oranında sığır gübresi ve atık yağ karışımlarından (SGZPY) elde edilebilecek biyogaz miktarları saptanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular çizelge l'de görülmektedir. Araştırma sonucuna göre zeytin posası fermantasyon materyalinin pH değerini düşürmektedir. Zeytin posası oram arttıkça gaz üretimi düşmektedir. Bu nedenle sığır gübresine göre zeytin posasından daha az biyogaz üretilmektedir. Atık yağ ilavesi ile biyogaz üretimi daha da azalmıştır.Çizelge 1. Araştırma Bulguları Oluşan biyogazın metan yüzdeleri arasında önemli bir fark saptanamamıştır. Ancak atık yağ ilavesinde metan oram %40 düzeyine inmiş ve gaz yamalığını kaybetmiştir. Materyalin giriş ve çıkış pH'ları incelendiğinde çıkan materyalin pH'sının girenden yüksek olduğu saptanmıştır. Zeytin posası oram yükseldikçe giriş ve çıkış pH'ları arasındaki fark azalmaktadır. Sadece atık yağ ilavesinde giren materyalin pH değeri çıkan materyalin pH değerinden daha düşüktür. Uygun miktarda yağ ilave edilmediği için ortam asitleşmiş ve gaz üretimi belli bir süre sonunda durmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Biyogaz, Anaerobik Fermantasyon, Kofermentasyon JÜRİ: Doç. Dr. Osman YALDIZ (Danışman) Prof. Dr. Ruhi BAŞTUĞ Doç. Dr. Ahmet KÜRKLÜ n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPERIMENTS ON THE PRODUCTION OF BIOGAS FROM VEGETAL MATERIALS Salih SÖZER Master of Sciences Thesis, Department of Farm Machinery Adviser. Assoc. Prof. Dr. Osman YALDIZ June 2000, 61 Pages This experiment was conducted in a through flow laboratory unit with 15, 20 and 25 days retention times, fermentation process continuing under 37-40 C°. Labotarory units which have net 15 litres fermentation volume were mixed automaticaly for 3 minutes in every 27 minutes at 30 revolution per minute. This experiment was conducted to produce biogas from animal manure added vegetal materials. Cattle manure as the addition material and olive residues as the base materials which is quite abundant in Turkey were used. The objective of this experiment was to determine and compare biogas production from cattle manure only (SG), 20% cattle manure + 80%added olive residue (SGZP), 10%cattle manure + 90% added olive residue, 10% cattle manure +90% added olive residue and waste oil (SGZPY). Result of this researches is shown in table 1. Results of this study showed that value of pH of the fermentation mixture is by the olive residues. This resulted in a decrease in the biogas production in comparison with the cattle manure only. As the olive residues increased, biogas production decreased. Biogas production more decreased by waste oil. mTable 1. Results of Research RT- Retention Time ( My - Volumetric Methane Production pHe - Influents pH Mokm -Ultimate Methane Yield pHç- Effluents pH YO- Influent Total Volatile Solids There was no significant differences in terms of the percentages of methane in different applications. But, the percentage decreased to 40% with the added waste oil and lost it flammability. The pH values effluents were higher than those of the influents except that of waste oil added mass. However as the percentage of olive residue increased, this differences in the pH values decreased. As the amount of oil added was higher than the required one, the acidity of the biogas material increased than leading to the cessation of biogas production. There fore a proper native should be defined. KEY WORDS: Biogas, Anaerobic Fermentation, Cofermentation COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. Osman YALDIZ (Adviser) Prof. Dr. Ruhi B AŞTU? Assoc. Prof. Dr. Ahmet KÜRKLÜ IV