Süpernova kalıntıları için yeni radyo ışınım akısı-çap bağıntısı ve güvenli uzaklıklar
Radio radiation flux-diameter relation and reliable distances for supernova remmants
- Tez No: 131706
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY HÜSEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET SUPERNOVA KALINTILARI İÇİN YENİ £ - D BAĞINTISI VE GÜVENLİ UZAKLIKLAR AYTAP SEZER Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Oktay HÜSEYİN Haziran 2000, 93 Sayfa Süpernova kalıntıları, galaksi ortamındaki en önemli nesnelerden biridir ve farklı nesnelerle de etkileşmektedir. Süpernova kalıntılarındaki süreçleri anlamak için süpernova kalıntılarının uzaklıklarının iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. 3-4 kpc 'ten daha uzakta olan süpernova kalıntılarının küçük bir kısmının bile uzaklığım gözlemsel yolla belirlemek zordur. Farklı bilgiler biraraya getirilerek uzaklıklar belirlenebilir. Bu tez çalışması da bu yönde yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Süpernova Kalıntısı, Yıldızlararası Bulutsular, Yüzey parlaklığı - Çap Bağıntısı Jüri: Prof. Dr. Oktay HÜSEYİN (Danışman) Prof. Dr. Zeki ASLAN Prof. Dr. Ümit KIZILOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT I - D RELATION AND RELIABLE DISTANCES FOR SUPERNOVA REMNANTS AYTAP SEZER M.S. in Physics Adviser : Prof. Dr. Oktay HÜSEYİN Jun, 2000, 93 pages Supernova remnants are one of the most important objects in galaxy and they interact with several different objects. In order to understand the intrinsic processes in supernova remnants, their distances must be determined accurately. It is difficult to determine the distances of supernova remnants observationally beyond 3-4 kpc from the Sun. But it is possible to determine such distances by bringing different kinds of data together. In this thesis we explain how to do this. KEY WORDS: Supernova remnants, Interstellar Clouds, Surface Brightness Diameter Relation. COMMITTE: Prof. Dr. Oktay HÜSEYİN (Adviser) Prof. Dr. Zeki ASLAN Prof. Dr. Ümit KIZILO?LU